תחרות הסיפור הקצר - הסיפורים הזוכים

בערב קסום ומרגש התקיים בבית אבי חי בירושלים אירוע הסיום של תחרות הסיפור הקצר של בנימין. האירוע אשר נערך מטעם הספריה האזורית 'מתנ"ס בנימין'  שילב התרוממות רוח תרבותית, יצירה ספרותית בנימינית  ומפגש עם יצירתו ושיריו של המשורר נתן אלתרמן.

התחרות מתקיימת זו הפעם ה-12, קרויה על שם רחלי לוין ז"ל, מי שהיתה שנים רבות מנהלת הספריה האזורית, היוזמת והמובילה של התחרות בשנותיה הראשונות. מטרת התחרות היא לעודד יצירה ספרותית ולהעצים את העשייה התרבותית יהודית בבנימין על כל גווניה.

השנה נמנו על צוות השופטים של התחרות, אתי אלבוים- סופרת, מחזאית ועיתונאית. בין ספריה סדרת הפנטזיה "אמא קסומה", הטרילוגיה לנוער "תעתועים" וספר העדות שכתבה עם אמה- "נערה באושוויץ". תמר קריגר- ערמוני– מורה לספרות בתיכון הימלפרב ומורה לסטודנטים במכון "כרם" בירושלים.  וצור ארליך–עורך המשנה של כתב העת 'השילוח', מבקר ספרות קבוע ב'מקור ראשון' ומפרסם מידי שבוע טור שירי-אקטואלי, במסורת 'הטור השביעי' של אלתרמן, ובעל פינת "כפית אלתרמן ביום" בפייסבוק. 

עשרות סיפורים, כל אחד יחיד ומיוחד, נשלחו השנה לחבר השופטים ולאחר קריאתם ותהליך בחירה נבחרו שלושה סיפורים זוכים.                                                                                                                

חלקו הראשון של הערב הוקדש לחשיפת שמות הזוכים וחלוקת הפרסים.

תמר קריגר-ערמוני  וצור ארליך תיארו את מלאכת השיפוט והקריאו את נימוקיהם לבחירת הסיפורים הזוכים, אשר חשפו בפנינו  טפח מן הסיפורים, הדגישו את ייחודיותם ועוררו חשק לקרוא אותם במלואם.

הסיפורים הזוכים: במקום הראשון זכה סיפורה של שרי מימרן מכוכב יעקב - "זה זה" - לחצו לקריאה

במקום השני, סיפורה של תהילה הירש, מעלי - "לילה כיום יאיר" - לחצו לקריאה

ובמקום השלישי, סיפורה של חנה בלום, מעטרת - "רגליים של רקדנית בלט" - לחצו לקריאה

חלקו השני של הערב הוקדש ליצירתו ושיריו של אחד מענקיה של השירה העברית בדורות האחרונים, וכנראה האהוב מכולם - המשורר נתן אלתרמן.

אלתרמן יצר באפיקים רבים, ובכולם ארץ ישראל היא מרכזית. בתחום הזמר העברי, הוא חיבר רבים משירי ארץ ישראל המוכרים, כגון 'שיר העמק', 'כחול ים המים' ו'כלניות'. בשירתו העיתונאית השבועית הוא ליווה מקרוב את בניין הארץ ואת ההתיישבות בה בשנות התקומה, וגם הירבה לסייר בשטח כדי שהתיאור יהיה מציאותי וחי.  שלוש שנות חייו האחרונות, ממלחמת ששת הימים, הוקדשו לפעילות נמרצת למען ארץ ישראל. אלתרמן היה המנהיג והרוח החיה של התנועה למען ארץ ישראל השלמה - ועשה לרעיון זה נפשות בכתב, בעל פה ובמעשה. 

במופע המוזיקאלי 'פגישה לאין קץ' ביצעו הזמר והיוצר נתן סלור – נכדו של אלתרמן, והזמר עידן יניב את שיריו המוכרים והאהובים והשחקנית אסנת זיביל הקריאה ושיחקה קטעים ממחזותיו.

 

להתראות בתחרות הסיפור הקצר תשע"ח !