דולב

תעודת זהות

אוכלוסייה: 230 משפחות.
הקמה: סוכות תשמ"ד (אוקטובר 1983 )
מרחק מירושלים: 40 ק"מ.
מיקום: צפונית מזרחית לצומת שילת.
גובה: 600 מטר מעל פני הים.
אקלים: הררי.
תעסוקה במקום: בי"ס ואולפנא.
במשפט אחד: להיות הראשונים במערב בנימין, ולהקים פרויקט חברתי.

שם מזכיר הישוב: שלומי צדרבויים
טלפון מזכירות: 9973089 - 02

פקס: 02-9973149
כתובת מייל: office@dolev.org

כתובת: דולב ד.נ. מודיעין 7193500
ועדת קליטה: אביבה מלק - 02-9975616


לאתר הישוב לחץ כאן

לאלבום התמונות הישובי לחץ כאן 

ובהרחבה

דולב הינו יישוב קהילתי דתי ובו 230 משפחות,כ- 1300נפש. משפחות בוגרות וצעירות, בהן בוגרי ישיבות הסדר וישיבות גבוהות, בוגרות אולפנות ומכללות, עולים חדשים לצד ותיקים בעלי מקצועות חופשיים ומקצועות טכניים ואנשי חינוך. כל אלה יוצרים מרקם חברתי מגוון ומלוכד

 

דולב שוכנת במערב בנימין, בראש הר מיוער הצופה על שמורת הטבע נחל דולב מצפון ונחל מז'ור מדרום לישוב. היישוב שוכן מערבית לרמאללה וצפונית מזרחית למודיעין. במרחק נסיעה של 20 דקות ממודיעין וכ-45 דקות מירושלים ותל-אביב. גובה כ-650 מטרים מעל פני הים. אקלים הררי. דולב משקיפה על שפלת החוף, גוש דן והרי ירושלים.

 

הישוב דולב הינו חלק מהשרשרת המזרחית של ישובי מערב בנימין, צפונית לנחל דולב ממוקמים הישובים טלמון, נריה, חרשה, זית רענן ,נחליאל נווה צוף (חלמיש) ועטרת .דולב מוקפת בכרמים. כרמי הגפן של שלומי כהן מקיפים את הישוב מכל עבר ומשווים לישוב מראה פסטורלי טבעי וקסום. הענבים מובחרים ומיועדים ליינות משובחים.

 

שמו של הישוב כשם הנחל הסמוך – נחל דולב, בו נמצאת שמורת טבע ובה עצי דולב. אוכלוסיית הדלבים הטבעית היחידה ביהודה ושומרון ,והדרומית ביותר בעולם. הישוב מוקף כרמים וזיתים, מעיינות ונחלים.

 

הישוב הוקם בשנת תשמ"ד (1983) במקומה של היאחזות נח"ל שהייתה במקום. חמש משפחות וילדיהן עלו למקום בסוכות של אותה שנה, ואחריהן הצטרפו עוד 12 משפחות שהיוו את הגרעין המייסד של היישוב. דולב הוא היישוב הדרומי ביותר בגוש דולב-טלמונים, והוותיק ביותר בגוש.

 

בעשור האחרון הוקמו שכונות חדשות בישוב כרמי דולב וגופנא ובהן שילוב של דיור זמני ובתי קבע איכותיים למשפחות צעירות. למצטרפים לשכונות אלו יש הזדמנות להיאחז בנקודה חדשה ולבנות רקמה חברתית צעירה ומיוחדת בתוך ישוב מבוסס ותומך.

 

 

קהילה

 

דולב מצטיינת בקהילתיות ובערבות ההדדית של תושביה. בישוב קהילה חמה וצומחת בעלת לכידות חברתית, מעורבות ושיתוף .בדולב מערכת ענפה של עזרה הדדית בשעות שמחה וצער. התושבים מעורבים בעשייה הציבורית ומתנדבים בוועדות השונות (ת"ת, חינוך, ביטחון, תרבות ועוד).

 

רבים מבני דור ההמשך בחרו להתגורר בישוב.המשפחות המתגוררות בדולב משלבות בחייהן במקום התיישבות, איכות חיים, קהילתיות,ומעורבות לאומית וחברתית. דולב- ישוב שהוא בית,קהילה שהיא משפחה.

 

 

מוסדות חינוך

 

מעון-יום, גני ילדים, בית-ספר "דרך יהודית" שהוא בי"ס יסודי אזורי לבנות, הקולט תלמידות מכל יישובי גוש דולב – טלמונים. ביה"ס נקרא ע"ש יהודית אוסטרן, אמה של מיקי דגני, ממייסדות הישוב, אשר נרצחה בדרך מדולב בליל הושענה רבה תשנ"ז. בני הישוב לומדים בבית הספר "אריאל" בטלמון או בת"ת בנריה. כמו כן בישוב משחקיה לגיל הרך, משחקיה חדשנית לילדי ד'-ח' עם משחקי חשיבה ועוד.

 

פרויקט חברתי

 

אנשי דולב רואים לנכון לדאוג לא רק לבניית הבית והקהילה הפרטית שלהם אלא להיות שותפים ציבורית ואישית בצרכים חברתיים וחינוכיים של עם ישראל. מתוך ראיה זו הוקמה בישוב אולפנא מיוחדתלבנות עם צרכים ייחודיים, הבנות מתארחותאצל משפחות בישובוהתושבים שותפים בעבודה ובליווי חינוכי של הבנות.

 

מוסדות ציבור, שירותים לתושבים

 

מכולת, ספריה, שירותי בריאות במסגרת קופ"ח לאומית ומכבי וטיפת חלב, מרפאת שיניים , מקווה לנשים ומקווה לגברים, אולם שמחות, חדר כושר, מגרש כדורסל ואולם ספורט, בריכת שחייה חצי אולימפית (שעות נפרדות לגברים ונשים), סניף של תנועת-הנוער "בני עקיבא". את הנוער מלווים רכזי נוער ורכזי נוער צעיר. בישוב חוות סוסים לרכיבה מערבית וטיפולית.

ההווי החברתי בדולב כולל פעילויות תרבות ופנאי לכל שכבות הגילהמתקיימותבתדירות גבוהה. מערכת חוגים ענפה למבוגרים וילדים,

 

מוסדות דת

 

שני בתי-כנסת (בית-כנסת מרכזי בלב היישוב, בית-כנסת נוסף בשכונת כרמי דולב), בית-מדרש עם ספריה תורנית עשירה ומגוונת. במשך השבוע מתקיימים מגוון שיעורי קודש לגברים, לנשים ולילדים וכולל יום שישי. בישוב מתקיים אחת לחודש בית מדרש יישובי. רב היישוב, הרב יחזקאל קופלד שליט"א, מעורב בחי הקהילה ,מלווה את התושבים בפסיקה בכל תחומי החיים. בשעות אחה"צ יש לילדים שיעורים במסגרת פעילות תורנית של ת"ת ישובי.

 

דרכי גישה

 

דולב קרובה מאוד גם לגוש דן וגם לירושלים אולם נדרש מאמץ ממשלתי קטן שיאפשר גישה מהיר ונוחה יותר לאזור.

מאז ייסודו, דולב היה פרבר של ירושלים (מרחק נסיעה של 11 ק"מ בלבד לגבעת זאב שבפאתי ירושלים), ובה מצאו רבים מהתושבים את פרנסתם . היישוב שיגשג הודות לדרך הראשית הסמוכה אליו (כביש 443), שחיברה את ירושלים עם מישור החוף.

 

לאחר הסכמי אוסלו וחסימת כביש ביתוניא לנסיעת יהודים, נפרץ ונסלל כביש עוקף ביתוניא. המחבר לכביש 443

בשנת 2000 עם התפרצות אירועי האינתיפדה השנייה נחסמה הגישה מהיישוב לכביש 443, בעקבות זאת, התארכה הנסיעה מדולב לבירה מ-11 ק"מ ל-37 ק"מ ותושבי הישוב נאלצים לשרך את דרכם דרך העיר מודיעין, דבר שפגע באופן בכלכלה ובמרקם החיים של תושבי הישובים בסביבה. . עדי מינץ, אז מנכ"ל מועצת יש"ע ותושב דולב, עתר לבג"ץ לחייב את המדינה לסלול "כביש מרקם חיים" עבור תושבי גוש דולב-טלמונים. בג"ץ קבע, כי המדינה חייבת לספק חלופה תחבורתית סבירה לכבישים, שהיא מונעת מאזרחיה לנסוע בהם. פתיחת כביש 443 לתנועה ערבית פתח מחדש את האפשרות לחבר את ישובי האזור לכביש 443.

 

בי"ב בניסן תשנ"א (26.3.91), נרצח יאיר מנדלסון, תושב היישוב, במארב מחבלים בדרכו לביתו. בתגובה ציונית הולמתלזכרו הקימו תושבי דולב את מאחז "יד יאיר", ממזרח ליישוב, ובו אנדרטה לזכרו של יאיר, פארק, בית-כנסת ומאחז צבאי. בשנים האחרונות העתיק צה"ל את המוצב הצבאי מיד יאיר והמאחז הושחת לראשונה בידי פורעים ערבים ולאחרונה בתואנת שוא על ידי כוחות הביטחון. תושבי הישוב עושים מאמצים רבים לחדש את האחיזה במקום.

 

 

תעסוקה

 

בדולב בית-ספר יסודי לבנות ואולפנה, מבני תעשיה ושטחים חקלאיים במורדות הישוב, בסמוך לכרמי דולב ממוקם כרם ענבים ליין. חברי הישוב עובדים באזור ירושלים , גוש דן וישובי האזור.

 

אטרקציות ואתרים ייחודיים ביישוב ובסביבתו

 

דולב שוכנת באזור שהיה פעיל מאוד בתקופת החשמונאית, בין ישובי מודיעים לבין אזור גופנה הנזכרים בספרי המכבים. בתוך היישוב נתגלתה גת עתיקה מתקופת בית שני, הכוללת משטח דריכה, בור שיקוע ובור איגום, אשר שימשה את תושביה היהודים של אזור גופנא הסמוכה להכנת יין. בקרבת היישוב,נחל מז'ור ושמורת הטבע נחל דולב, המשתרעת על שטח של 3209 דונמים. בשמורה נחל מרשים, מעיינות (הידועיםשבהם, עין בובין ועין מז'ור), שרידי חורש ים תיכוני וחקלאות הר. באוקטובר 2005נכרתו עצי הדולב המפוארים ע"י בני עוולה כדי לנצלם כחומרי הסקה..העצים המוכים לא מוותרים והדלבים הכרותים עולים משגשגים,מתאוששים וצומחים שוב ברוב הדר. בנחל דולב בולטת היטב דרך רומית , אמת מים ותחנת קמח מפוארת.

 

בשלושת השנים האחרונות חודשו ביתר שאת הטיולים לציבור הרחב בנחל דולב ובנחל מז'ור. בחופשים מתקיימים טיולים המוניים לאלפי מטיילים מכל הארץ הנהנים מנחל זורם פורח ומרהיב במרכז הארץ. המעיינות הידועים עין בובין ועין מז'ור מושכים אליהם אלפי מטיילים בשנה.

 

נוער דולב פרץ שביל גישה נוח לעין מז'ור שהגישה אליו משער הישוב.

אתר תיירות נוסף הוא עץ הקטלב הגדול ביותר בארץ שנמצא מזרחית לישוב בשיח אבו אל עיון. לידו עץ אלון מרשים בגודלו. לאורך כל הדרך מעיינות צלולים.

לצורך טיול באזור יש להיות חמושים ולעדכן את מוקד בנימין-02-9974106

 

.

 

חזון

 

דולב שמה לה לנס להקים חברה שתשתית את ערכיה ותקדם את חיי הקהילה תוך פיתוח שיח ציבורי תרבותי ממקורות תורניים. על תשתית זו הוקם בית מדרש ישובי שבו מתכנס הציבור מדי חודש לדון בנושאים עכשוויים ברוח מקורות תורניים. הישוב רואה במודל זה דגם לחיקוי ליישום בישובים/קהילות נוספים.

 

דולב רואהאת עצמה כחלק מגוש ההתיישבות מערב בנימין ושכזאת רואה את עיבוי ההתיישבות תוך נתינת מענה לתושבים בתחום המגורים, דרכי הגישה ופיתוח מקורות פרנסה/תעשיה מקומיים כמשימה בעלת חשיבות גבוהה.

דולב שמה לה כיעד הבאת מטיילים רבים להכיר את אוצרות הטבע באזורינו ובפרסומו לכלל עם ישראל כיעד תיירותי חברתי ולאומי.

 

איך מגיעים

תחבורה ציבורית- קו 181 של אגד. מירושלים ומודיעין.

ברכב פרטי- מצומת שילת דרך מחסום קרית ספר או ממחסום רנתיס לכיוון צומת נילי ומזרחה לדולב.

הדפסשלח לחבר
Bookmark and Share