לאחר שעות רבות וקשות של מתיחות הסתיים ביום חמישי אחר הצהרים פינוי בית הכנסת בעמונה. תושבי עמונה נכנסו למבנה לאחר פינוי הנערים שהתבצרו ונפרדו מארון הקודש, ספרי התורה הוצאו מבית הכנסת.

 

"אין דבר שלם יותר מלב שבור. אנו שלמים עם כל מה שעשינו למען ארץ ועם ישראל", אמר הרב יאיר פרנק, רב המקום.

 

לאחר השלמת הפינוי אמר ראש המועצה, אבי רואה, "ראינו היום מראות קשים בפינוי בית הכנסת בעמונה, פינוי קשה ולא מכבד שהאפיל על שאר הפינוי בעמונה - למעט מספר מקרים בודדים, הפינוי התנהל באיפוק, שיתוף פעולה, סבלנות וכבוד של המפנים והמפונים, מה שהוביל למספר קטן בלבד של פגיעות.
 אנו מסכמים אירוע עצוב ומיותר של פינוי ישוב, היה ניתן למנוע את הפינוי ויש לחשוב איך לא נגיע למראות דומים בעתיד. עובדי המועצה שתמכו בתושבים תפקדו באופן מעורר הערכה, מקצועי ואיכותי. בשבוע הבא צפוי אירוע קשה נוסף של הריסת בתים בעפרה.
 מאבק עמונה הוביל ומוביל מהלכים חשובים להסדרת ההתיישבות כמו חוק ההסדרה. נתחזק מתוך הכאב והקושי, נעטוף ונחבק את הקהילה בשעתה הקשה ונפנה להקמת ישוב חדש"

 

עימותים קשים פרצו בין השוטרים למתבצרים במהלך הפינוי, מתוך המבנה נזרקו חפצים לעבור הכוחות. כ-20 בני נוער וצעירים נפצעו במהלך הפינוי. 17 שוטרים נפצעו.

 

מוקדם  יותר, מעט לאחר השעה 13:00 הסירו השוטרים את האבנים שחסמו את הכניסה לבית הכנסת ופרצו למבנה על מנת לפנות ממנו את המתבצרים. בבוקר, סמוך לשעה 10:30 הגיעו כוחות רבים של משטרה לכיוון בית הכנסת והקיפו אותו על מנת להיערך לפינוי.

 

בתוך כך, הגיעו ליישוב גם האורזנים של משרד הביטחון שמטפלים בציוד של המשפחות. תושבי המקום ותומכיהם זועמים על העובדה כי האורזנים שגייס משרד הביטחון הם ערבים הצופים בחיוך במתרחש בישוב.

 

בסמוך לשעה 02:35 לפנות בוקר (חמישי) הסתיים פינוי המתבצרים בבית משפחת שאג. הבית האחרון שפונה בעמונה. בכך הסתיימו קרוב לשמונה וחצי שעות קשות וכואבות של עבודת משטרה ומג"ב לפינוי כ-150 פעילי ימין שהתבצרו בתוך הבית בין היתר באמצעות צמיגים ושרשראות ברזל. 

 

במהלך הלילה נעשו מאמצים להידברות עם המתבצרים בתוך בית הכנסת מתוך רצון להביא לפינוי בהסכמה שימנע צורך בפינוי בכוח מחד וישמור כל קדושת המקום מאידך. 

ממשטרת ישראל נמסר כי המשטרה פעלה אתמול בכוחות מתוגברים על מנת לבצע את הפינוי באיפוק ובסדר מופתי. 

 

גם עם יציאת המפונים כוחות המשטרה נמצאים באופן רציף בעמונה על מנת להמשיך את משימת הפינוי ולשמור על חיי התושבים ועל רכושם. הפריסה היא במספר מעגלים בשילוב כוחות צבא ומשטרה ואמצעים מיוחדים.

 

המשפחות שפונו מעמונה אתמול הגיעו למדרשת עפרה שם ישהו בימים הקרובים. הנערים שהורחקו מעמונה במהלך הלילה פונו לישיבה בבית אל וילונו שם. הכוחות פעלו באיפוק יחסי, ללא אלות או אלימות, ולכן הפינוי ארך זמן רב.

כ-20 צעירים נפצעו במהלך היום בפינוי עמונה, רוב הפצועים סבלו מהיפותרמיה. בנוסף, כ-30 שוטרים נפצעו.

 

צילום: עטרה גרמן

 

צילום: עטרה גרמן

 

צילום: עטרה גרמן

 

צילום: עטרה גרמן

 

צילום: עטרה גרמן