כפר אדומים

תעודת זהות

 • אוכלוסייה: למעלה מ-500 משפחות.
 • תאריך הקמה: אלול תשל"ט (ספטמבר 1979 )
 • מרחק מירושלים: 20 ק"מ.
 • מיקום: כביש ירושלים – ים המלח.
 • גובה: 367 מטר מעל פני הים.
 • אקלים: מדברי, ובסך הכל נוח.
 • תעסוקה במקום: כרם זיתים, מטע צבר בלי קוצים, מפעל לשימורי זיתים, מסגרייה, מוסך, משתלה, מפעל צורפות, נגריות, תחנת דלק, וחוות סוסים.
 • במשפט אחד: קהילה משותפת לכלל ישראל.

 

יצירת קשר

 • מזכיר היישוב: שמואל גרוסמן
 • טלפון מזכירות: 5354855 -02
 • טלפון נייד: 052-5664142
 • כתובת מייל:  mazkirut@k-adumim.co.il
 • כתובת: ד.נ. מזרח בנימין 9061800

 

לאתר היישוב 
 

 

ובהרחבה

כפר אדומים עלה על הקרקע בחודש תשרי תשל"ט, ספטמבר 1979.  עשר המשפחות הראשונות שעלו לישוב התגוררו קודם לכן במישור אדומים. חלק מן הגרעין התפצל וייסד את העיר מעלה אדומים. כיישוב המיועד לכלל ישראל היה האידיאל הראשון לקיים חיים בצוותא של חילוניים ודתיים. דרך ההגשמה של האידיאל הזה הייתה הקמת בית הספר. בית הספר משתייך לזרם הממ"ד, אולם יש בו תוכנית מיוחדת שעונה על צרכיהם של ילדים מבתים חילוניים. בבית-הספר לומדים יותר ממאתיים תלמידים מכיתה א' ועד כיתה ח'. תלמידי התיכון נוסעים רובם ככולם לירושלים, איש איש לפי בחירתו. בנוסף לכך מערכת החינוך בכפר כוללת מעון מגיל שלושה חודשים וגני ילדים. תנועת הנוער הפועלת בכפר היא תנועת הצופים הדתיים. הילדים מקבלים העשרה רבה מחוגים שמתקיימים בשעות אחר הצהריים.

 

ניהול הישוב 

כישוב קהילתי יש בכפר אחריות הדדית בין החברים. המוסד החשוב ביותר הוא אסיפת החברים, שקבעה בשעתו את תקנון הכפר. גם כיום קובעים באסיפה החלטות שנוגעות לכלל הציבור. המועמדים בכפר רשאים לבוא לאסיפה והם רצויים בה, הם יכולים להביע דעה, אבל הם אינם בעלי זכות הצבעה. בנוסף להחלטת האסיפה מכהן ועד הנהלה, שמורכב מחמישה חברים, שנבחרים אחת לשנתיים.  ועד ההנהלה מנהל את צרכי הישוב השוטפים. לצד הוועד פועלות ועדות שונות: ועדת חינוך, ועדת בניה, ועדת משק, ועדת פנים, ועדת תרבות וכו'. מועמדים יכולים להיות חברים בוועדות אלה ולהשפיע על פני הכפר. בנוסף להן, וכוועדות אוטונומיות, פועלות ועדת ביקורת וועדת קליטה, שאליהן יכולים להיבחר חברים בלבד.


תעסוקה

אידיאל חשוב נוסף שעמד לנגד עיני המייסדים היה עבודה במקום. כיום מוצאות רבות מהמשפחות את פרנסתן מחוץ לכפר, בעיקר בירושלים. ובכל זאת רבים העובדים במקום - בחינוך, ובענפי השירותים השונים: מזכירות, צרכניה, מרפאה. כמו כן מצויים בכפר שני מרכזי תעשייה: האחד - מבנה מלאכות נקיות ובו ממשרדים ובתי-מלאכה מאמנות ועד מספרה. המבנה האחר - אזור המלאכה הכבדה ובו מפעלים שונים למזון, לתעשייה ושני מוסכים. המלאכה בכפר מבוססת על עבודה עברית.

 

ועוד על הכפר

הכפר מתוכנן לגדול עד ל - 500 משפחות, שחלקן משפחות בנים ממשיכים. כיום מתגוררות בכפר כ-350 משפחות. התנועה המיישבת של כפר אדומים היא אמנה, ואנו משתייכים למועצה האזורית מטה בנימין. שני הגופים האלו, עם ההסתדרות הציונית, מסייעים לפתח את התשתיות למגורים ולתעשייה. כפר אדומים אינו נכלל במסגרת של אזור פיתוח.

 

תהליך הקליטה 

סיור - חוג בית. ראיון, לאחר קבלת טפסים מלאים.מבחן התאמה בסוכנות. ועדה מסכמת בהשתתפות נציגי הסוכנות, נציג אמנה ונציג הישוב. לאחר קבלת תשובה סופית חיובית, ואם יש קראוון פנוי, המשפחה יכולה לעלות לכפר ולהתחיל את שנת המועמדות. דמי כניסה בסך 55.000 ש"ח צמוד למדד עבור קרן לפיתוח והשקעות.בנוסף ישנה אגרת מבני ציבור המשולמת ישירות למועצה.המשפחה נדרשת לחתום על הוראת קבע בבנק לצורך התשלומים השוטפים בישוב. שנת המועמדות נועדה להכרות הדדית בין הישוב למשפחה הנקלטת. לכל משפחה מנסים להתאים משפחה מאמצת שתסייע לה בדרכה.  עם תחילת המועמדות משתתפת המשפחה בתורנות השמירה הקיימת בישוב. על המשפחה המועמדת לפעול ולהשתתף בארועים המתקיימים בישוב - מאסיפות החברים ועד לערבי תרבות - כדי להתערות ולהיקלט. בהמשך שנת המועמדות יכולים המועמדים לבחור מגרש בגודל חצי דונם שבו הם מעוניינים לבנות  את ביתם. הבניה כפופה לתקנון הכפר והמועצה. הסכומים והסדרי התשלום יכולים להשתנות, בהתאם להחלטות האסיפה. לאחר הסדרת התשלום תובא המשפחה לפני אסיפת החברים להצבעה. על המשפחה לסיים את בניית הבית תוך שלוש שנים מיום קבלתה כחברה באגודה.

 

לשכונת הבת "מצפה חגית" לחץ כאן

 

גלרייה