דלג לתוכן העמוד
המגזין הדיגיטלי של מטה בנימין
גיליון 419 אב תשע"ז יולי אוגוסט 2017
דברי הימים

השכפ"ץ של מדינת ישראל

יחד עם הדרישה שלא לזגזג, להעניש כראוי את משפחות המחבלים ולהגביר את הביטחון, נדאג שתהיה תשובה ציונית הולמת, אומר ראש המועצה. האירועים האלה רק מעוררים ביתר שאת את המחויבות להעצים את ההתיישבות


השכפ"ץ של מדינת ישראל

זו הפעם השנייה בשנה האחרונה שליל שבת שקט בנוה צוף הופך ברגע אחד לזירת חירום מטורפת. לפני שמונה חודשים היתה זו השריפה הגדולה שכילתה בתים בלב היישוב בזה אחר זה. הפעם היה זה מחבל שדילג על הגדר וחדר אל בית גדול ומואר בלב היישוב, והפך ברגע אחד שמחה על הולדת נכד לבכי ומספד. המחבל נוטרל אמנם באופן מהיר על ידי גיבור מקומי, בן השכנים החייל, אבל הפחד שחדר יחד איתו אל חוצות היישוב, לא ינוטרל כל כך מהר. רק מיזמי החיבוק המרגשים של יישובי הסביבה – עוגיות, פיצות, מכתבים משמחי לב – ממיסים מעט את הקושי הזה.

צח"י נווה צוף כבר מתורגל היטב. כמו מכונה משומנת עובדים המתנדבים בקור רוח, ביעילות, בשיטתיות. צוותי המועצה מלווים את תחומי החירום השונים, מייעצים, מכווינים, תומכים. לפני שמונה חודשים חזרו ואמרו, ב"ה שאין הרוגים. הפעם המכה משולשת.

לא רק כוחות הביטחון והחירום הוקפצו מיד. גם ראש המועצה, הסגן והמנכ"ל, ומנהלי תחומים במועצה, נסעו בעיצומה של סעודת השבת. "לא היססתי לרגע", מספר אבי רואה, ראש המועצה, "מיד כשקיבלתי את ההודעה, בירכתי ויצאתי. ברור לי מעל לכל ספק שאנחנו צריכים להיות במקום. יש פעולות שכמועצה אנחנו מסוגלים לבצע יותר בקלות מהיישוב. זו חובתנו גם בשבת, ואין שום סימן שאלה".

בנווה צוף מנתבים את הקושי לעשייה. "כמובן שדרושה תגובה ציונית הולמת", אומר אבי רואה, יו"ר המועצה. "יחד עם נווה צוף ואמנה אנחנו כבר פועלים להרחבת היישוב ולחסימת הכביש בין נווה צוף לנחליאל לתנועת ערבים". בסמוך לכיכר מחוץ לנווה צוף כבר הוקמו אוהלים ושלטים - נווה אח"י – לזכרם של אלעד, חיה ויוסי - לקראת שכונה חדשה שתקום.

"אנחנו השכפ"ץ של מדינת ישראל", אומר אבי רואה, "וכל עוד מדינת ישראל מנסה לעשות אבחנה בין ירושלים לשאר האזורים בארץ ישראל, אנחנו נחטוף. האירועים האלה מכוונים לנקודה אחת, ומדינת ישראל צריכה להחליט שבין הירדן לים לא תהיה שום מדינה ושום ישות מלבד מדינת ישראל. וכל עוד לא נעשה זאת באופן ברור, אלא נמשיך עם הזגזוגים, זה מה שיהיה. לכן צריך להמשיך לחזק את מנהיגי המדינה, להחיל את הריבונות בכל יו"ש, ויפה שעה אחת קודם.

"אני גם חושב שכדי להרתיע את מי שחושב לבצע פיגועים, חייבים את כל משפחות המחבלים לגרש מכאן, כדי שלא יהפכו לגיבורים בכפר, אלא יהיו נוודים וזרים במקום אחר. בעניין הזה אסור לממשלת ישראל לחשוש", מבהיר רואה. "כי הדרך שבה כיום אוטמים או סוגרים חדר בבית המחבל – זה לא מחיר כבד מספיק ולכן זה לא מונע יצירת מוטיבציה לרצוח יהודים. אנחנו קוראים לממשלת ישראל לא לחשוש מצעדים לגיטימיים אלה, שהם גם מוסריים לגמרי. אני מקווה שאוכל לומר את הדברים לראש הממשלה ישירות בימים הקרובים".

 

נחושים להתמודד

 

7zahal

 

כוחות רבים הוקפצו לתגבר את הגיזרה - מחטיבת כפיר, הנח״ל ויחידת לוט״ר, שנפרסו לאורך הצירים וביישובים. כפרו של המחבל, כובר, כותר למשך כמה ימים. אין יוצא ואין בא. בפעילות היקפית בכפר נעצר אחיו של המחבל. לאחר כמה ימים נעצרה גם אמו. בית דפוס ששימש להדפסת כרוזי חמאס – נסגר. רק כמה ימים קודם לכן השלימה החטיבה את מבצע איתור ומעצר כל מתפרעי אירוע יידוי האבנים הגדול מתחת לסנג'יל לפני כחצי שנה – מאמץ מרוכז וארוך שהוכתר בהצלחה.

"אין לילה בלי מארבים, סיכולים ומעצרים", אומר ישראל גנץ, סיו"ר המועצה, "וזה עוד לפני הפיגוע בנווה צוף. הצבא נערך כאן בכוחות משמעותיים, יש תגבור בכבישים וביישובים. הקיץ הוא עונה נפיצה. לא סתם בטרם הקיץ עולה תמיד השאלה האם בקיץ תהיה מלחמה. המגנומטרים רק מעידים שאש בוערת מתחת לפני השטח. הם ודאי לא הסיבה, אלא הבקע שדרכו הכל מתפרץ. מבחינתנו זה אומר שאסור להיכנס לשאננות. אנחנו מסתכלים סביב, על המגמות העולמיות, על ההתפרצויות בכל רחבי העולם, ומבינים שגם מה שקורה אצלנו הוא חלק ממגמה עולמית. ולכן ברור שזה לא המגנומטר. ועל כן בתור התחלה, חשוב להיות עירניים, לתרגל ולתרגל, גם בבית וגם במערך החירום של היישוב. מוכנות היא דבר חשוב".

"אין להקל ראש בכל חשד, ולעדכן מיד את הגורמים הביטחוניים ביישוב ומחוצה לו", מוסיף אבי רואה. "אנחנו נחושים להתמודד עם תקופה זו כמו שהתמודדנו עם תקופות הרבה יותר קשות ויכולנו להן. מאז האינתיפאדה הראשונה והשנייה התרחבנו, צמחנו וגדלנו, ולכן גם את הימים הלא קלים האלה אנחנו נמנף להעצמת היישובים והרחבתם. האירועים האלה רק מעוררים בנו את המחויבות שלנו לחזק את ההתיישבות במרחב בנימין בפרט ויו"ש בכלל".

 

חזור למגזין