דלג לתוכן העמוד
המגזין הדיגיטלי של מטה בנימין
גיליון 419 אב תשע"ז יולי אוגוסט 2017
דברי הימים

מאותו הכפר

מיד כשנודע על תאונה כה קשה, מתייצבים עשרות אנשים לעשייה רגישה ומורכבת לפני ומאחורי הקלעים. חלקם מתוקף תפקידם, רובם בהתנדבות, על רבים מהם כלל לא תשמעו


מאותו הכפר

כמה ימים לפני הפיגוע המשולש בנווה צוף התרחשה טרגדיה משולשת בכפר אדומים. שלושה מבני משפחת מוכתר – אלון (47 ), אלה (12) ויואל שלום (7) - נהרגו בתאונת דרכים קשה בצפון. "אלה ימים קשים", אומר אבי רואה, "ימי בין המצרים. נהוג אצלנו לומר שבימים אלה צריך להיזהר. אנחנו כמועצה תומכים ומגישים את כל הסיוע הנדרש לקהילה, ויחד עם זה קוראים לתושבינו להיות זהירים.

ברגעים קשים כאלה, כשפתאום נוחתת מכה כל כך קשה על יישוב, הוא אף פעם לא לבד. צח"י היישוב הוקפץ מיד. צוותי הרווחה, הקהילה, השירות הפסיכולוגי והנוער של המועצה הגיעו גם הם באופן מיידי. "השלב הראשון הוא הערכת מצב", מספר יצחק יעקב, מנהל אגף הרווחה, "מה עושים מול המשפחה? מה מול הילדים בגילאי הילדים ההרוגים? חושבים על כל מעגלי הפגיעה. במקביל יצרנו קשר עם מועצה אזורית מעלה יוסף, שבתחומה היתה התאונה, והם סייעו לנו בליווי הפצועים בבית החולים, כולל השלב הקשה של ההודעה לאם המשפחה. אנחנו האחראים גם על אישור פרסום השמות רק לאחר שכל המשפחה יודעת ומאשרת. וכשהמשפחה מתכנסת בבית לפני הלוויה, אנחנו שם לייעץ, לתמוך, לענות על שאלות מקצועיות. אנחנו בונים תכנית התערבות, מטפלים, מבצעים, ומתכנסים אחת לכמה שעות להערכת מצב נוספת".

מאחורי הקלעים פועלים במצבים כאלה מתנדבים שלא רבים מכירים את פועלם. כאלה הם מתנדבי החברה קדישא, הקיימים ביישובים שבהם יש בתי עלמין. "המקרה הזה היה סופר רגיש", מספר נתן נתנזון (נוס), מנהל המועצה הדתית של בנימין. "כי כדי לדעת איפה לקבור צריך להגיע למצב שאפשר לדבר עם המשפחה. וזה היה מורכב. אם המשפחה היתה פצועה ותחת הרדמה. הסב איבד את בנו היחיד והיה במצב לא פשוט. רב היישוב כפר אדומים היה באותה עת בחו"ל. כל המורכבות הזו עטה על מספר מצומצם של אנשים, אנשי החברה קדישא, שפועלים בהתנדבות. הם עשו הכל מתוך רגישות רבה. הם חופרים את הקברים, מתעסקים בהכנות ללוויה, מתפעלים את מערכת התקשורת בין המשפחה למועצה הדתית, וגם קוברים בסופו של דבר. הם מכירים את המשפחות, ולכן חשוב מאד שהם יעשו את כל הצעדים הרגישים האלה. ובמקרה הזה הם עמדו אתנו בקשר בכל שעות הערב, הלילה וכל הבוקר עד הקבורה. באחת וחצי בלילה היה צריך להסיע שלושה נפטרים, כשאנחנו כמועצה דתית לא בנויים להסעת שלושה בבת אחת, וצריך להיעזר בגופים נוספים. זה כרוך בהמון תיאומים ומצבים מורכבים, והצוות של כפר אדומים עשה עבודה חשובה, תוך התחשבות רבה במשפחה, והתייעצויות טלפוניות בלתי פוסקות. וכמעט אף אחד לא יודע להודות להם", אומר נוס.

אגף הרווחה ממשיך ללוות את הפצועים לכל אורך הדרך, בכל שלבי השיקום. "זה ליווי לאורך זמן", אומר יצחק יעקב, מנהל האגף, "אבל אנחנו לא נשאיר אותם לבד".

חזור למגזין