דלג לתוכן העמוד
המגזין הדיגיטלי של מטה בנימין
גיליון 419 אב תשע"ז יולי אוגוסט 2017
דברי הימים

אחרי החגים יתחדש הכל

שתי עתירות לבג"ץ וסחבת ממשלתית מאיימים על ההתקדמות המהירה בעבודות הקמת היישוב החדש למפוני עמונה – עמיחי. אבל במועצה עדיין משקיעים מאמצים אדירים לסיים את שלב המבנים הזמניים עד החגים


אחרי החגים יתחדש הכל
צילום: תיירות בנימין

שעה אחרי קבלת האישור לתחילת העבודות להקמת היישוב החדש "עמיחי" למפוני עמונה, כבר עלו הטרקטורים על הקרקע. מאז עבדו במקום עשרות כלים כבדים, בקצב שמזמן לא נראה כמוהו. שתי עתירות לבג"ץ כבר הוגשו בינתיים, והכלים המשיכו לעבוד. אבל מה שבסופו של דבר דומם את המנועים זו העובדה שממשלת ישראל לא מצליחה להסדיר את ערוץ העברת התקציב שהובטח.

"שמחנו לקחת את האחריות על העבודות", אומר אבי רואה, יו"ר המועצה, "אבל לא נוכל להתנהל בחוסר אחריות תקציבית. גם אם זה אומר שאנחנו נאלצים להפסיק את העבודות, כי כרגע אנחנו עומדים על הוצאות של יותר מעשרה מיליון שקלים והמדינה עדיין מגמגמת. משרדי הביטחון, השיכון ומשרד ראש הממשלה, חייבים לעשות סדר בערוץ העברת העלויות, שכבר אושרו בממשלה, כי אחרת – עם כל הכאב וכל הצער – העבודות לא יוכלו להימשך. אנחנו את שלנו עושים מעל ומעבר, גם מתוך מחויבות לאנשי עמונה, וגם מתוך הבנת החשיבות של הקמת יישוב חדש, אבל אנחנו חייבים להתנהל באחריות".

"המועצה רצה לפני המדינה, ועובדת מהר, וגם בשטח העבודות מתבצעות בקצב מטורף", אומר ישראל גנץ, סיו"ר המועצה, שכמעט ואין יום שחולף מבלי שהוא ניצב שם בשטח לראות את ההתקדמות. לפעמים פעמיים ביום. "אבל המדינה היא זו שאחראית כאן והיא צריכה לקחת אחריות על היישוב הזה".

ובינתיים משפחות עמונה כבר שבועות ארוכים במדרשה בעפרה, בתנאי צפיפות בלתי סבירים. ההודעה על הפסקת העבודות יצרה תזזית בתקשורת ובמסדרונות הממשלה והבטחות למענים ופתרונות.

"אנחנו בכל זאת מקווים שעד החגים משפחות עמונה כבר יעברו ליישוב החדש", אומר גנץ, "וזאת בהנחה שהבג"צים לא יתקעו אותנו. בשלב ראשון נאפשר מגורים זמניים בשטח, בקרוואנים, ובמקביל תחל בניית בתי הקבע".

שנת הלימודים כבר מעבר לפינה, ולכן במועצה נערכים לשתי חלופות. "אם נראה באוגוסט שהכל מתקדם כשורה, ילדי עמונה יירשמו באזור שילה ויוסעו מעפרה בשבועות הראשונים, עד שהקרוואנים יהיו מוכנים. יש לנו גם תרחיש מגירה למקרה שהעסק נתקע ואז הלימודים יתחילו באזור עפרה. החלטות יתקבלו באוגוסט. אנחנו עוקבים כל העת מקרוב ומשקיעים המון משאבים בדחיפה וקידום".

חזור למגזין