דלג לתוכן העמוד
המגזין הדיגיטלי של מטה בנימין
גיליון 419 אב תשע"ז יולי אוגוסט 2017
דברי הימים

מניעים צמיחה

יישובים רבים בבנימין מתמודדים עם צמיחה מואצת, ויישובים אחרים מתאמצים לגדול ורוצים ללמוד לנהל נכון את התהליך. תובנות אלה עמדו בבסיס השתלמות שנערכה לאחרונה בבית חורון

מיקי אלירז, מנהלת מדור קהילה, מתנ"ס בנימין,

מניעים צמיחה

מעל 70 משתתפים לקחו חלק בהשתלמות מקצועית תחת הכותרת 'מניעים צמיחה בבנימין'. ההשתלמות התקיימה ביישוב בית חורון, אשר קלט מספר גדול של משפחות והגיע השנה לגדילה של 20 אחוזים.

ההשתלמות היא פרי שיתוף פעולה בין תנועת ההתיישבות אמנה, החטיבה להתיישבות ומדור קהילה במתנ"ס בנימין. את המפגש פתח אבי רואה ראש המועצה אשר חיזק את מקומה של הקהילה והעבודה הנכונה איתה בתהליכי גדילה וצמיחה של היישוב. בהמשך ניתנו כלים לניהול והנעה של תהליכי צמיחה וקליטה ביישובים תוך מתן דגש על פרו-אקטיביות של היישובים, הוועדות ובעלי התפקידים בתהליכי הקליטה והצמיחה. ההשתלמות כללה הרצאה של לאה שלם מהחטיבה להתיישבות בנושא תפקיד וועדות ההיכרות כגורם מניע של התהליך, הרצאה מקצועית נוספת בנושא מיתוג ושיווק וכן שולחנות עגולים ללמידת עמיתים בסוגיות הקשורות לנושא, כגון התארגנות היישוב והקהילה לקליטה ישירה של משפחות, גיוס הקהילה לשיווק, עבודה נכונה עם משווקים ועוד. הדיונים היו מרתקים וחשובים עבור המשתתפים, לצד הכלים המקצועיים שניתנו.

ההשתלמות נתנה מענה להרבה יישובים שמתמודדים עם גדילה משמעותית ועליהם לנהל נכון את התהליך, כמו עבור יישובים שעתידים לקלוט ולצמוח, מתוך מחשבה שיש להוביל נכון את התהליך ולא להיות מובל בו.

בסוף הערב ניתן היה להרגיש כי זו סוגיה שמעסיקה את כלל היישובים – ותיקים וצעירים כאחד, שהאתגרים ברובם דומים, וכי יש הרבה מקום לפעולה ועשייה כדי לקיים ולקדם צמיחה, תוך נתינת המענים הנכונים מבחינת כל יישוב ויישוב.

אנחנו מחכים בכיליון עיניים להשתלמות הבאה.

חזור למגזין