דלג לתוכן העמוד
המגזין הדיגיטלי של מטה בנימין
גיליון 419 אב תשע"ז יולי אוגוסט 2017
דברי הימים

הקופים באים

ראש תחום "קופים" בלוט"ר הוא ס' מחשמונאים, מדריך בכיר במסלול בו לומדים הלוחמים לתפעל אירועי טרור במקרים בהם נדרש להתמודד עמם מגובה


הקופים באים
צילום: דו"צ

סגן ס' בן 22 הוא תושב חשמונאים מאז ומתמיד. ס' הוא בוגר הישיבה התיכונית ”נר תמיד" במגמות פיזיקה, הנדסת תוכנה ועיצוב תוכנה, והיה פעיל בבני עקיבא ובגרעין "נחשון" ההתנדבותי של היישוב. בשרותו הצבאי הוא ממלא תפקיד ייחודי ומעניין למדי - הוא משרת בתור ראש תחום "קופים" ביחידת הלוט"ר – היחידה ללוחמה בטרור.

את מסלולו הצבאי החל ס' במקום אחר לחלוטין. הוא התגייס באפריל 2013 לקורס חובלים, ולאחר חצי שנה במסלול הבין שזה לא המקום בשבילו. "הגעתי לשבוע ראיונות ובו נחשפתי ליחידת הלוט"ר שאותה לא הכרתי קודם לכן. כשנכנסתי לקצין המיון, הרגש אמר לי לבחור בלוט"ר. בדיעבד אני יכול להעיד שזה הדבר הטוב ביותר שיכולתי לעשות".

המסלול כלל ארבעה חודשי טירונות בבא"ח כפיר, לאחריהן התחיל את ההכשרה לתפקיד: קרב מגע, הרבה ניווטים, הכשרה על נשק קצר ונשק ארוך, אופן תפעול אירוע טרור בצורה יחידאית. את בוחן מסכם המסלול עבר בהצלחה יתרה. במהלך שלב ההכשרה השני פרץ מבצע צוק איתן. הצוות עצר את ההכשרה וחבר לכוחות בשטח. ס' מספר: "הורידו אותי לדרום ביחד עם הצוות הבוגר. היינו בהלם כי אנחנו חיילי מסלול והפכנו פתאום לחלק מהיחידה. זאת היתה טבילת אש עבורנו, שהיום אני יכול להעיד שתרמה מאוד להכשרתי. קיבלנו הרבה אהבה מעם ישראל, שסייעה לנו מאוד בהתמודדות עם המתיחות המבצעית והקשיים הפיזיים. זה הקפיץ אותי מדרגה וביגר אותי מאד".

בתום המבצע חזרו הלוחמים למסלול. "השבוע האחרון נקרא 'קוף פורץ צלף' - ובו ממיינים אותנו לתחומים, וכך מוינתי לתחום קופים".

במסלול הקופים הלוחמים נדרשים להקפדה על מקצועיות ברמה גבוהה, ובמהלכו הם לומדים כיצד לתפעל את אירועי הטרור במקרים בהם נצרך להתמודד עימם מגובה.

ס" התחיל להדריך בתחום שלו במשך שמונה חודשים, והתקדם להיות מדריך בכיר במשך חצי שנה.

"המפקד שלי התעקש שאצא לקורס קצינים, כי עוד קודם לכן החלפתי אותו, בעקבות פציעה. כבר במהלך קורס הקצינים התחלתי את שירות הקבע. בקורס הכרתי את החברים הכי טובים שלי היום", ס' מתאר.

בסיום קורס הקצינים שב לתחום הקופים עם הרבה מוטיבציה להוביל ולהצליח. הסיבה הכי חזקה, לדבריו, היא החינוך שקיבל מהבית, לאהבת הצבא ולשירות משמעותי. "אני רוצה להמשיך לפתח את התחום. חזרתי מלא אנרגיה וחזון, ועכשיו אני כבר שנה בתפקיד, ויש עוד שנה לפניי. ב"ה אני מקווה להמשיך ולהתפתח".

חזור למגזין