דלג לתוכן העמוד
המגזין הדיגיטלי של מטה בנימין
גיליון 419 אב תשע"ז יולי אוגוסט 2017
מאמרים

פריצה לעולם היזמות

ישראל הופכת למעצמת חדשנות מחוזרת, וגם אצלנו במטה בנימין הגיע זמן למהפך. מרכז חדשנות ויזמות בבנימין שהולך ומוקם, תכניות האצה ליזמים, ותכניות לילדים ונוער – היזמים של הדור הבא – עתידים להצעיד את בנימין קדימה בשדה הכלכלה וההשפעה


פריצה לעולם היזמות

לאחרונה ביקר ראש ממשלת הודו ביקור היסטורי בישראל. זהו ביקור ראשון של ראש ממשלה מהודו בארצנו, והוא פותח פתח לקשרים עם מדינות שבעבר הפנו לנו עורף.

ישראל הופכת להיות מחוזרת על ידי מדינות העולם.

כולם באים לכאן לראות את הפלא הגדול שנוצר כאן, וליהנות מפירות החדשנות הישראלית. יש לנו מה להציע, והעולם מתחיל להבין שכדאי לו לקשור קשרים עם ישראל, בלי להתנות זאת במשא ומתן מול הפלשתינים.

אחד הרגעים המרגשים בביקור היה נסיעה זוגית של ראשי הממשלות על חוף הים ברכב ההתפלה של חברת "גל מובייל", מערכת ישראלית שמורכבת על רכבי ארבע על ארבע, המסוגלת לספק מי שתיה מותפלים ל-22,000 אנשים ביום - צורך קיומי עבור מדינה כהודו.

ישראל מתחזקת כלכלית, התוצר לנפש הוא מהגבוהים במדינות העולם (מעל בריטניה וצרפת), ואין ספק שהפתרונות החדשניים שישראל מציעה פותחים בפניה את דלתות העולם. זה החוסן שלנו.

 

להצטרף להצלחה

במטה בנימין התברכנו באוכלוסייה מוכשרת וחרוצה, אך מיטב הכישרונות שלנו יוצאים בבוקר למרכזי היי-טק במרכז הארץ ובירושלים.

אין סיבה שלא נצטרף להצלחה של מדינתנו ונייצר גם אצלנו סביבה יזמית - חדשנית.

רעיונות וחדשנות הם דבר מדבק, וברגע שהתודעה מכוונת לשם, הם מגיעים.

אבל רעיון מצוין זה לא מספיק. צריך גם לדעת לבצע בצורה נכונה ויעילה. לצורך כך קיימות בארץ מאות תכניות ליווי ליזמים במודלים שונים, והן מהוות מוקד משיכה ליזמים, ומייצרות יזמויות חדשות.

המועצה האזורית מטה בנימין מתכננת להקים השנה מרכז חדשנות ויזמות בבנימין. המרכז יטמיע במרחב מטה בנימין תהליכי יזמות וחדשנות כמנוע לפיתוח ומשיכת הון אנושי איכותי, יצירת מקורות תעסוקה והקטנת פערים חברתיים.

חלק מהמרכז יהיה חלל עבודה משותף לבעלי עסקים קטנים בבנימין, בו ניתן יהיה לשכור משרדים ועמדות עבודה במחירים השווים לכל נפש, וליהנות מכל הנוחות של משרד גדול, מטבח מאובזר, ציוד משרדי וחדרי ישיבות מאובזרים.

העבודה בחלל משותף היא הרבה מעבר לפתרון משרדי - היתרון המשמעותי הוא לעבוד בקהילה עסקית תוססת, כי כשעובדים ביחד, נהנים מהפריה הדדית ושיתופי פעולה.

הסטטיסטיקה בארץ מראה ש-50% מהעסקים שנפתחים, נסגרים אחרי חמש שנים. ולכן ליווי עסקי נכון הכרחי להצלחת העסק הצעיר.

במרכז נשים דגש מיוחד על ייעוץ וליווי עסקי, מפגשי נטוורקינג והרצאות.

 

תכניות האצה

לב הפעילות שלנו היא הטכנולוגיה העילית. על מנת להצטרף להצלחה של מדינת ישראל אנחנו צריכים לייצר בבנימין אקו-סיסטם מתאים שייתן חיבור לאנרגיה יזמית, ולכן נפעיל מגוון של תכניות האצה ליזמים להסרת חסמים ופריצה לעולם היזמות הטכנולוגית.

יש לנו גם תכניות לילדים ונוער, היזמים של הדור הבא, שיאפשרו חשיפה חיובית ומשיכה לעולם התכנות והיזמות, באמצעות חוויה רב חושית שתיצור עניין וסקרנות לגבי היכולות הטמונות בפיתוח תוכנה.

הלוואי ונצליח ליצור מהפך ממשי ביישובים ובקהילות מטה בנימין - מהפך בתפיסה העצמית כלפי פנים וחוץ, ברמה הכלכלית, במעורבות בהווייה הישראלית ובהגדלת יכולת ההשפעה.

לנו יש הרבה רעיונות מגניבים איך לקדם את ההיי-טק בבנימין, נשמח לשמוע גם את הרעיונות שלכם.

(מוזמנים לפנות אלי לנייד 0508244202 או למייל leyaelzevi@gmail.com)

 

*יעל זאבי היא חברת מליאת המועצה ויו"ר ועדת תעסוקה

חזור למגזין