דלג לתוכן העמוד
המגזין הדיגיטלי של מטה בנימין
גיליון 419 אב תשע"ז יולי אוגוסט 2017
מאמרים

מדיניות ההפרדה

הצגות, מופעים, ימי כיף, פעילויות לילדי הגנים ולגמלאים, שלטי חוצות, תכנית טלוויזיה וחדרי בריחה. משאבים ומאמצים רבים מושקעים כדי להזכיר לכולנו את חשיבות השימוש בפח הכתום המיועד למיחזור אריזות


מדיניות ההפרדה

האם תצליח מדינת ישראל להגיע אל היעד שקבעה לעצמה, ולפיו בשנת 2020 נמחזר 50% מהפסולת שאנו מייצרים? בינתיים המשרד להגנת הסביבה משקיע משאבים רבים ושונים על מנת לקדם יעד זה, וזאת בכדי להפחית מהכמות העצומה של הפסולת המועברת להטמנה ומזהמת את הקרקע, ולעשות שימוש חוזר במשאבי הטבע.

כיום 80% מהפסולת המיוצרת בישראל מועברת להטמנה, ורק 20% ממנה עובר למיחזור. תושב במדינת ישראל מייצר בממוצע 1.7 ק"ג פסולת ביתית בכל יום, וכך עשרות אלפי טונות של פסולת ביתית מוטמנות ללא כל מיון.

כדי להגדיל את נפח המיחזור עלה רעיון "ההפרדה במקור" – הפרדה המתבצעת בבית, ונחקק חוק האריזות, המטיל על יצרני האריזות את החובה לדאוג למיחזורן.

בשנת 2011 הוקם לשם כך תאגיד המיחזור תמיר, המורכב מ-12 בעלי מניות שהם למעשה החברות המובילות בייצור מוצרי צריכה בארץ (תנובה, שטראוס, אוסם, קוקה קולה ועוד), ועליו מוטלת החובה לממש את הוראות חוק האריזות.

תאגיד תמיר נותן לרשויות המוניציפליות שירות של איסוף פסולת ממוינת לשימוש חוזר, ומשקיע בהסברה כדי לעמוד ביעדים שהציב לו החוק.

הרשויות מצדן מחויבות על פי חוק לעמוד ביעדי מיחזור, והן גם משלמות הון עתק מידי שנה על הטמנה, כך שכל טון אשפה שממוחזר ולא הולך להטמנה היקרה, מפנה את התקציבים למטרות חשובות אחרות.

 

מהפך בפח

כך הפך הפח הכתום – פח האריזות - לאורח ברחובותינו, והשקיות הרב-פעמיות הכתומות לאורחות בבתים רבים בבנימין, כמו בכל רחבי מדינת ישראל.

תכולת הפח הכתום אמורה לעבור ישירות לתחנות מיון לפסולת מיחזור, ומשם למפעלי מיחזור, לפי החומרים השונים.

מלבד זכוכית וקרטון, הפסולת המיועדת לפח הכתום אמורה לכלול אריזות שונות כמו אריזות פלסטיק של מוצרי מזון, שקיות ניילון, אריזות קלקר, אריזות מוצרי היגיינה כמו שפופרות משחת שיניים או בקבוקי סבון נוזלי, שקיות חלב, שקיות מזון כמו אריזות אורז או עדשים, שקיות חטיפים, שקיות אריזה מפלסטיק, קופסאות שימורים, מכלים של דאודורנטים ותרסיסים שונים, אריזות של תחליפי חלב לתינוקות, אריזות של מוצרי טיפוח, ועוד.

 

גם בשיא החום

מנתוני תאגיד תמיר עולה כי ברחבי הארץ פרוסים כיום 103,755 פחים כתומים, מתוכם 600 מוצבים בשטח יישובי מועצה אזורית מטה בנימין. כמות הפסולת אשר נאספה אשתקד מיישובי המועצה עומדת על 161 טון. בהשוואה לאיכות הפסולת הנזרקת ברחבי הארץ, הרי שמצבה של מטה בנימין טוב מהממוצע הארצי, כלומר אחוז הטעויות נמוך יותר. גם אחוז התושבים המשתתפים במיחזור גבוה יחסית לממוצע הארצי, אם כי לאחרונה חלה ירידה קלה (ייתכן ובשל התבלות השקיות הכתומות).

כעת נערכים באגף תפעול, בשיתוף מחלקת תקשורת ונציגי תאגיד תמיר, למהלכי הסברה נוספים ולחלוקה מחודשת של שקיות כתומות, בכדי לשוב ולהגביר את השתתפות התושבים במיחזור.

לכבוד הקיץ פתח תאגיד המיחזור בקמפיין חדש תחת הכותרת: "גם בשיא החום אריזות זורקים לפח הכתום".

הקמפיין מתמקד בפעילויות הסברתיות חווייתיות וכולל הצגות, מופעים וימי כיף בבתי הספר, פעילויות בגני הילדים, הדרכת התושבים בביתם ופעילות הוויי לגמלאים.

ברמה הארצית צפוי לעלות קמפיין חוצות נרחב בכל הארץ, ומתקיים שיתוף פעולה עם ערוץ הילדים במסגרת תכנית הטלוויזיה "הבנים והבנות", אשר עוסקת בנושא ומלמדת את הילדים כיצד מפרידים אריזות. 

מטרת הקמפיין הינה העלאת מודעות לחשיבות המיחזור בקרב האזרחים, ובפרט בקרב בני הנוער והילדים אשר מהווים "שגרירי מיחזור" לסביבתם.

בתמיר מתכננים גם השקת פעילות חדשה לטובת בני הנוער בסגנון חדרי הבריחה הפופולאריים, שתפעל בבתי הספר כבר בתחילת שנת הלימודים הבאה.

משאבים רבים להעלאת המודעות ולגיוס התושבים למאמץ המיחזור מושקעים בימים אלה, מתוך הבנה כי הפרדה במקור מאפשרת לעשות בפסולת הביתית שימוש נוסף, ולייצר חומרי גלם ומוצרים חדשים, וכך חוסכת משאבי טבע וגם תקציב למען כולנו.

חזור למגזין