דלג לתוכן העמוד
המגזין הדיגיטלי של מטה בנימין
גיליון 419 אב תשע"ז יולי אוגוסט 2017
טורים

רק רגע עם גדליה ואלישבע בלום, עלי

יום אחד, כשגדליה שמע בחדשות ששוב מחרימים את העסקים ביהודה ושומרון, הוא החליט שבמקום להתעצבן הוא רוצה להוסיף טוב ולתקן. בארצות אחרות מאד מקובל לקיים ״לשכת מסחר״ - ארגון שדואג לעסקים באזור מסוים, והחלטנו ביחד להקים איגוד כזה לטובת העסקים ביהודה ושומרון


רק רגע עם גדליה ואלישבע בלום, עלי

גדליה יליד שנת 1978, אלישבע ילידת שנת 1983.

ילידי ארצות הברית, גדליה בניו ג׳רזי ואלישבע בלוס אנג׳לס.

הורים לחמישה ילדים.

לימודים: גדליה למד פסיכולוגיה, ובבית הספר הבינלאומי לנגרות בסקוטלנד, המתמחה בשחזור רהיטים עתיקים. אלישבע למדה אמנות בבית הספר ״פרדס״. מאז לומדת כל הזמן אבל לא באופן רשמי.

עיסוק בעבר: לגדליה הייתה נגריה פרטית בבת עין.

עיסוק בהווה: מפעילים ביחד את ״דפי כתום״ - המשווקים עסקים ביש"ע.

תחביבים: אלישבע מציירת בשמן, אוהבת לקרוא, ומשתתפת בסבב שני של קורס לעסקים. גדליה אוהב לקרוא, לשחק עם הילדים ולטייל.

מוטו בחיים: במקום להתלונן, לקום ולעשות מעשה שיעזור לתקן את המעוות.

 

מה היה הרגע -

של התרגשות מיוחדת?

גדליה גדל במשפחה מתבוללת בארצות הברית, אבל יום אחד שמע במקרה שיש תכנית ״תגלית״ ושאם אתה יהודי אתה יכול לעשות טיול בחינם, וזה קסם לו.

הוא הגיע בלי שום כוונות להישאר, אבל כשירד מהמטוס הוא פתאום הרגיש שהגיע הביתה. זו הייתה בשבילו הפתעה מוחלטת, כי הוא לא אדם מרחף או רוחני, אבל ההרגשה הזו הייתה כל כך נוכחת וחזקה שהוא לא יכול היה להתעלם ממנה.

הוא חזר לארצות הברית וכעבור מספר שנים חזר לכאן, בתכנית חד פעמית לבוגרים, ואמר לעצמו שאם ירגיש את אותה אש בלב כמו שהרגיש אז, הוא יישאר.

עוד בשדה התעופה בניו יורק הוא הרגיש שאותה אש נדלקה שוב, וכשהוא נחת אני זו שקיבלתי את פניו בשדה התעופה. הייתי באותו זמן בתכנית ״לבנות ולהיבנות״, במסגרתה קיבלנו את הבאים לארץ. בדרך לכותל הלכתי אתו קצת, וכשהוא הציע לי נישואים הוא סיפר שאחרי אותה הליכה קצרה ביחד לכותל, הוא אמר לחבר שלו בהתרגשות: ״זו האחת שלי, איתה אני מתחתן!״.

הוריו של גדליה היו בארץ בפעם הראשונה בחתונה שלנו, בעוד שאחיו החרימו את החתונה ומחרימים את הארץ עד היום. החתונה שלנו הייתה בט"ו באב, וביקשנו מכל האורחות בחתונה ללבוש לבן. זה היה מיוחד מאד.

 

שבו החלטתם לעבור לבנימין?

גדלתי באפרת, עליתי לארץ בגיל חמש. הוריי שם עד היום, ואמא שלי - מאז שאני זוכרת אותה - פעילה ביהודה ושומרון, כך שיש לי את זה בדם. גרנו באפרת שלוש שנים וחיפשנו בכל הארץ מקום לגור. המרכז לא היה רלוונטי בגלל מזג האוויר, חיפשנו לגור על הר, והגענו למסקנה שאין כמו האנשים בעלי. בעלי ראינו את הרחוב הראשי ששמו י"ד אלול - יום הקמת עלי וזה יום הנישואים שלנו, והרחוב הבא שפגשנו נקרא רחוב יערה שזה שמה של הבת הראשונה שלנו. זה היה צירוף מקרים מוזר. התחברנו לאנשים, לקהילה ולאוויר הצלול.

 

של שינוי כיוון?

״כשהחלטנו לפתוח את ״דפי כתום״. זה קרה יום אחד כשגדליה שמע בחדשות ששוב מחרימים את העסקים ביהודה ושומרון, והפעם החליט שבמקום להתעצבן הוא רוצה להוסיף טוב ולתקן. בארצות אחרות מאד מקובל לקיים ״לשכת מסחר״ - ארגון שדואג לעסקים באזור מסוים, והחלטנו ביחד להקים איגוד כזה לטובת העסקים ביהודה ושומרון, כך שיצמח כאן גוף חזק, עצמאי ויציב, שיוסיף בעולם המון טוב.

עוד לא הגשמנו את החלום במלואו, אבל מזה שמונה שנים שנינו עובדים בעסק הזה. כרגע רשומים אצלנו באתר מעל 2,600 עסקים מתוך 8,000 שקיימים ביהודה ושומרון. כל עסק יכול להירשם חינם באתר שהקמנו, ומי שרוצה קידום, משלם סכום חודשי, ומקבל חבילה על פי צרכיו.

 

של קושי?

להקים עסק לבד זה לא תמיד קל, למרות שהעסק מצליח.

מה שמחזיק ומחיה אותי, זה הקשר עם העסקים הקטנים, וליצור ביניהם שיתופי פעולה שעוזרים לשני הצדדים לצמוח ולהתפתח. אני מאוד אוהבת לעשות את ה״שידוכים״ הללו.

אנחנו מקווים להיות גוף שיעזור למשקיעים פוטנציאליים בארה"ב להכיר את העסקים המקסימים כאן ולפתוח ערוץ עסקי ומסחרי משגשג. זה החלום שלנו ובימים אלה אנחנו עובדים על כך במרץ.

 

של פחד?

אנשים מפחדים בדרך כלל שיגנבו להם את הרעיון, אבל אני מאוד אשמח אם מישהו יגנוב לנו אותו ויקומו לנו עוד מתחרים שהדגל שלהם יהיה לקדם את העסקים ביו"ש. בימים אלה אנחנו בונים ׳קניון וירטואלי׳, כדי שגם אנשים שגרים בחו"ל יוכלו לקנות את המוצרים שיש כאן.

 

של הפתעה?

עצם זה שהגעתי להיות ״אשת עסקים״. לא היה לי ניסיון עסקי, ולא חשבתי שאהיה אשת מכירות. בהתחלה בעלי העסקים לא הכירו אותנו. כדי לגרום להם לבטוח בנו ולהצטרף לעסק, מכרנו את התכנית שלנו במחיר מאד זול, בעשרה שקלים לחודש. רבים הצטרפו, ולאט לאט זה הצליח.

 

של גאווה מקצועית?

כשעסק מ׳דפי כתום׳ מצליח ומתפתח. יש למשל מישהי מבית עין שמוכרת מוצרים לזוגות בצורה מאוד צנועה ואנחנו רואים שהרבה פניות אליה מגיעות דרך האתר. רבים מהעסקים ביש"ע לא מבינים עד כמה חשובה הנוכחות האינטרנטית. אנחנו בונים אתרים כדי לעזור להם לקפוץ מדרגה.

 

של קסם?

יש בעלי עסק בשם ׳זוגי חוויתי', ואסתר בעלת העסק בחרה לפרסם ולקדם אותו ב״דפי כתום״. גדליה ואני בחרנו להשתתף בסדנא שלה. זה היה מופלא, היא מעבירה מסע בעקבות האהבה בתחנות ביישוב עלי. בכל תחנה יש משימה סביב נושא אחר שקשור לזוגיות. גדליה לא מאוד אוהב את הדברים הללו, אבל הוא כל כך נהנה, וזה גרם לחיבור והנאה גם בינינו. זו הייתה חוויה מקסימה.

לפני שהיא נרשמה לדפי כתום היה לה רק פלייר והגיעו בעיקר אנשים מעלי. כיום אחרי פרסום וקידום נרחב מגיעים לסדנאות שלה אנשים מכל הארץ.

 

של הרחבת אופקים?

לאחרונה אני לומדת עם אמה גוטין מהרצליה על פתיחת השפע. היא לא מהמגזר בכלל, אבל היא מלמדת אותי להבין שא-לוקים מרעיף עלינו שפע בכל רגע נתון, ואנחנו בעצמנו עוצרים את השפע, ומה הם הדפוסים ואיך אפשר להפסיק לחסום אותו.

זה פותח לנו הרבה דלתות. לא נראה לי שהמורה הרוחנית שלנו הייתה אי פעם ביהודה ושומרון אבל הצלחנו להביא את יהודה ושומרון אליה.

 

של חלום?

שלשכת המסחר של יהודה ושומרון תקום. להביא לכאן השקעות של מיליונים, ולהתגבש סביב יצירה ויצירתיות. לשנות את התודעה לעצמאות, ודרך זה להשפיע על הסטטוס של יהודה ושומרון. להעמיק את השורשים. להוביל שינוי תודעתי וכלכלי.

חזור למגזין