דלג לתוכן העמוד
המגזין הדיגיטלי של מטה בנימין
גיליון 420 תשרי תשע"ח אוקטובר 2017
דברי הימים

מה משאיר חותם

"גם מהאירועים הקשים של השנה החולפת אנחנו יוצאים מחוזקים. הקהילות בבנימין מדהימות, והכאב ממונף ליוזמות חשובות ומהלכים חיוביים"


מה משאיר חותם

בימים אלה של שנה חדשה משהו באוויר מבשר התחדשות. בצהרי היום עוד נדמה לפעמים כאילו הקיץ אוחז בעולם בכוח בציפורניו, רגע לפני שהוא נאלץ לרדת מהבמה, ובכל זאת הבקרים טיפה סגריריים יותר, הלילות טיפה קרירים יותר, ואווירת חגים אופפת הכל. בימים שכאלה של תפילות ובקשות, איחולים וברכות, אך מתבקש להביט אל השנה החולפת במבט בוחן ומסכם. "היתה לנו שנה קשה", אומר ראש המועצה, אבי רואה, מבלי לייפות את המציאות, "גם באירועי הטרור, גם באירועים קשים אחרים. בצומת עפרה נרצח אלחי טהרלב, בנווה צוף נרצחו שלושה מבני משפחת סלומון. גם אם למישהו נדמה שהאירועים האלה חלפו, הם משאירים את חותמם על כל העשייה שלנו. אנחנו יודעים שיש כאלה שלא משלימים עם נוכחותנו כאן, ומנסים לפגע בנקודה המקודשת לנו – אנו הרי מקדשים את החיים – ולנסות להחליש אותנו. אבל אנחנו מאירועים כאלה יוצאים עוד יותר מחוזקים. יש לנו כאן בבנימין קהילות חזקות, שמתמודדות עם קשיים באופן מעורר התפעלות.

"שוב ושוב אנחנו רואים את המבוגרים, את הנוער ואת הצעירים, יוצאים ביוזמות חשובות כדי למנף אירוע טראומתי שחוו למהלכים חיוביים. ממש כמו המילים "במותם ציוו לנו את החיים". הם יודעים להוביל פרויקטים גדולים לזכר הנרצחים, כדוגמת השכונה החדשה נווה אח"י שיצאה מחוץ לגבולות נווה צוף, ופינת התצפית שבנה נוער טלמון לזכר אלחי.

"בתחילתה של שנה חדשה אנחנו מתפללים שאירועים כאלה לא יישנו, ושנוכל להמשיך להפנות את האנרגיות שלנו לדברים חיוביים. וזו הזדמנות להודות לכוחות הביטחון שעושים עבודתם נאמנה, ומתרוצצים בלילות, כשאנחנו ישנים, להבטיח את שגרת חיינו.

"השנה היו לנו אירועים לא פשוטים נוספים", ממשיך רואה, "כמו הריסת עמונה אחרי מאבק ממושך בניסיון להשאירה במקומה – שלא צלח. אנשים גורשו מבתיהם, הבתים נהרסו, יישוב שלם נחרב, ואחריו נהרסו גם תשעה בתים בעפרה – שני אירועים אלה בעקבות החלטות קשות של בג"ץ שנקט בגישת "ייקוב הדין את ההר". אבל אנחנו מסתכלים קדימה גם בעניין הזה. ממשלת ישראל החליטה להקים יישוב חדש, עמיחי, תושבי עפרה עברו לבתים אחרים, תנופת הבנייה ממשיכה ותימשך ברוב רובם של היישובים, ועל זה אנו עמלים ואת זה דוחפים.

"אני מקווה שבישיבה הבאה של מת"ע (מועצת התכנון העליונה) יאושרו עוד כמה אלפי יחידות דיור ביו"ש בכלל, ואצלנו בבנימין לפחות מאות. אלה מצטרפות למאות שאושרו בישיבה הקודמת, ביוני. המשימה המשותפת שלנו, כהנהגה המרכזית של ההתיישבות - כמועצת יש"ע וכמועצה - יחד עם ההנהגות היישוביות, היא לקדם תכנון, להתקדם ולבנות, להתעכב פחות על רצון מדויק כזה או אחר, כי המטרה המרכזית היא שיהיו פה כמה שיותר משפחות יהודיות, כמה שיותר בנים ממשיכים ומשפחות צעירות חדשות, שייקלטו, שיבנו בתים, ויבטיחו את המשך ביסוס ההתיישבות לעוד הרבה שנים".

 

חזור למגזין