דלג לתוכן העמוד
המגזין הדיגיטלי של מטה בנימין
גיליון 420 תשרי תשע"ח אוקטובר 2017
דברי הימים

חום יולי אוגוסט

מחלקת אחזקה ובטיחות מוסדות חינוך הרימה הילוך בשיא העונה החמה לקראת פתיחת שנת הלימודים, ויצאה למרוץ נגד הזמן

אורי גרובס, מחלקת אחזקה ובטיחות מוסדות חינוך,

חום יולי אוגוסט

חום יולי אוגוסט מזמין חלק מאתנו לצאת מן השגרה ולחזור עם כוחות מחודשים, בעיקר בזירה החינוכית במוסדות החינוך בהם התלמידים יוצאים לחופשה ארוכה. במחלקת אחזקה ובטיחות מוסדות החינוך החופש הגדול קורא בקול תרועה ותובע להרים הילוך. הוא מזמין אותנו לצאת אתו למרוץ נגד הזמן, להאיץ הליכים לקראת עשייה ממשית היוצאת מן הכוח אל הפועל. החופש הגדול מציב בפנינו את אתגרי השעה, כשהזמן פה הוא ממד מרכזי הניצב במרקם העשייה העמוס והצפוף.

שיפוצי הקיץ

התלמידים שיוצאים לחופשת הקיץ לאחר קייטנות חודש יולי, מפנים את מקומם לאנשי מקצוע מתחומי האחזקה, הבטיחות והבנייה -  ומתחמי בתי הספר ברחבי בנימין נראים כמו אתר בנייה לצורך "שיפוצי קיץ". שעון החול המוצב לנגד עינינו מסמן לנו שהזמן קצר והמלאכה מרובה.

גם בקיץ הזה מספר בתי ספר זכו לתוספות משמעותיות בהרחבת המבנה, בדגש על תוספת תאי שירותים ושיפוצם ליצירת מראה מזמין, מטופח ואסתטי, לרווחת התלמידים ולשיפור האקלים הפיזי של בית הספר. המקום פיזי מהווה בסיס ליצירת אקלים סביבתי נעים, זו ההזדמנות להעלות על נס את הסיוע של המחלקה במימוש הרשאות להצטיידות בתי הספר לרכישת אביזרים, ריהוט, מכשור טכנולוגי מתקדם - כולל מחשוב - לטובת בניית פינות למידה פרטניות המותאמות לפרויקט "אופק חדש". זהו פרויקט שנועד להתאים את תנאי הלמידה במובנים הפיזיים בתוך מבנה בית הספר, בעזרת סל ההצטיידות מתוקצב. סל תקצוב הכולל שיפוץ, בנייה ורכישת ריהוט – בכדי לספק תנאים הולמים ליצירת אווירה של למידה – ללא הסחת הדעת לתלמידים.

כיתות וגנים מונגשים

דגש מיוחד מושם בימים אלה על הנגשת התנאים הפיזיים בכיתות בתי הספר ובגני הילדים לטובת התאמת שטח הלמידה לילדים בעלי צרכים מיוחדים, במוגבלויות פיזיות שונות - נכויות, לקויות שמיעה ולקויות ראייה. בחודשי הקיץ נכנסים אנשי מקצוע לביצוע עבודות לבניית כיתות מונגשות וגנים מונגשים באבזור מלא, בהתאם לדרישות הנצרכות ברמה המקצועית ובאיכות ביצוע לא מתפשרת שנמצאת בתהליך בקרה ופיקוח תחת אנשי מקצוע חיצוניים.

תקני בטיחות

אנו שמים דגש רב על בדיקת בטיחות ומכניסים יועץ בטיחות מוסמך לכל מבנה ומבנה במוסדות החינוך, במטרה לבחון את התנאים מידי שנה ושנה , ולוודא שהמבנים עומדים בסף הדרישות לתנאי הבטיחות, בהתאמה לגילאי התלמידים המשולבים במוסדות החינוך. בין רשימת אנשי המקצוע המורשים להיכנס למבני מוסדות החינוך בתקופת הכשרת המבנים לשימוש בטיחותי נמצא בודק חשמל מוסמך, עליו הוטלה המשימה לבחון את מצב לוחות החשמל ולתת אישור תקינות על כל מרכיבי החשמל במוסדות החינוך. להשלמת מלאכת הבטיחות ערכנו הסכם עם חברת "קרן אש" שזכתה במכרז לביקורת לשם הצטיידות כל מוסדות החינוך במרכיבי כיבוי אש, לעמידה במילוי דרישות יועץ הבטיחות.

שיפוצים בגנים ובמעונות

עוד בשעה שהילדים נמצאים בפעילות הקייטנות המתקיימות בחודש יולי, אנו כבר צועדים קדימה ומכינים תכנית מפרגנת לשיפוצי קיץ בגני הילדים, ויוצאים לדרך עם רשימת גנים המיועדים לשיפוץ, לטיפוח ולשדרוג שירותי מבנה הגן, כמו למשל תוספת חדר טיפולים במבנה הגנים, תוספת מתקני חצר, והחלפה לפי צורך.

משימת השיפוץ מגיעה לשיאה כאשר פעילות המעונות יוצאת לחופשת הקיץ, ושעון החול כבר אינו מפרגן לנו במרחק הזמן שנותר עד לפתיחת שנת הלימודים. בקיץ הזה שיפצנו את המעונות ביישובים מצפה יריחו, פסגות, רימונים ועלי.

אנו משתדלים לעשות את עבודתנו בצורה נמרצת ויעילה, הנותנת את פרותיה לכל תלמיד ותלמיד העושה את דרכו אל מסלול הלימוד במוסדות החינוך שמוצעים במחוזותינו, במועצה האזורית מטה בנימין.

ניתן לסכם ולומר שמועד פתיחת שנת הלימודים – "הראשון לספטמבר" הוא לא עוד מועד או תאריך הרשום בלוח השנה, יום ככל ימות השנה. זהו "יום חג" או יום מיוחד עבור האימהות שמשעוות לחזרה למסגרת עבור הילדים הקטנים שיצאו לחופשה, אך עבורנו, זהו יום שמוגדר כתאריך יעד לסיים את המלאכה בזמן. אין ספק שעבורנו זאת משימה מאתגרת שזימן לנו החופש הגדול. הוא שמביא עמו עשייה רוויה ומבורכת בניגון קצבי ומיוחד, שמתנגן פה אצלנו באגף החינוך, ואת המנגינה הזאת ברוח העשייה, אי אפשר להפסיק. זהו ניגון שנמשך גם לאורך כל שנת לימודים בפזמון שחוזר על עצמו – במוטו ברור, שמעמיד את שירות האחזקה בלב העשייה השוטפת לטיפול התקלות בשימוש המבנים במוסדות החינוך, למול תכנית עבודה עקבית המוטמעת במערכת של "מוקד פניות". הפניות המגיעות מצוות החינוך בגני הילדים והמעונות בצורה שוטפת עוברות לטיפול מסור בידיים הטובות של צוות מחלקת אחזקה ובטיחות מוסדות חינוך.

אנו מאחלים שנת לימודים פורייה לכל התלמידים הלומדים במוסדותינו.

חזור למגזין