דלג לתוכן העמוד
המגזין הדיגיטלי של מטה בנימין
גיליון 420 תשרי תשע"ח אוקטובר 2017
מאמרים

חשבון נפש של סוף שנה

אמנם היתה זו שנה בה זכו ארגוני השמאל להצלחה מסחררת בתיק הדגל שלהם – הרס עמונה, אבל גם לעמותת רגבים, הניצבת מולם לבדה, היו לא מעט הצלחות, הן בשטח והן במסדרונות הכנסת ובית המשפט


חשבון נפש של סוף שנה

ימים אלה של סוף שנה ותחילת שנה חדשה, הם הזדמנות טובה להתבונן אחורה, ולהשקיף לעבר העתיד. חשבון הנפש הזה מלווה כל אחד - כל מי שרוצה להתבונן על חייו הפרטיים, דרך המעגל המשפחתי, החברתי, ועד הלאומי.

נדמה שהשנה הדבר נכון במיוחד. אצלנו, ברגבים, כמי שמשתדלים לפעול כבר 12 שנים לקידום מדיניות קרקע ציונית וחיזוק הריבונות היהודית ברחבי הארץ, זהו זמן לחשבון נפש גם בתחום זה. במה הצלחנו ואיפה כשלנו? היכן טעינו, ובמה נוכל לשפר? ובכלל, האם השנה היתה טובה להתיישבות, או להפך?

מחד, ארגוני השמאל הקיצוני ציינו השנה בסיפוק את הצלחת תיק הדגל שלהם – החרבת היישוב עמונה - המהווה מכה כואבת להתיישבות כולה. מאידך, במהלך השנה האחרונה חוקקה הכנסת את "חוק ההסדרה", המהווה צעד כה משמעותי לחיזוק ההתיישבות הוותיקה והצעירה ביו"ש. חוק זה, שזכינו להיות מבין יוזמיו ודוחפיו, צפוי להסדיר את מעמדם המשפטי של יישובים רבים ביהודה ושומרון, וכבר כעת, עד לדיון הצפוי על מעמד החוק בבג"ץ, נרשמו תוצאות בשטח לטובת ההתיישבות.

אסור לשכוח שבצד השני לא נחים על זרי הדפנה, לכן גם לנו אין את הפריבילגיה הזו. בשנה האחרונה התמקדה הרשות הפלשתינית בהכשרה מסיבית של אלפי דונמים לחקלאות, בעזרת סלילת דרכים ופריצתן באורך מצטבר של קילומטרים רבים. לא מדובר בפעילות חקלאית תמימה, אלא במהלך מושכל ויזום להגברת ההשתלטות של הרש"פ על שטחי C. מאידך, אפשר לדבר על הצלחה ניכרת להתיישבות בקרב הבלימה, שהיינו מבין מוביליו, כנגד הבנייה הפלשתינית הבלתי חוקית בשטחי C הממומנת על ידי האיחוד האירופי, ישויות מדיניות זרות וארגונים בינלאומיים.

לא קל להזיז ספינת ענק מנתיב השיט שלה. זוהי פעולה אפשרית, אך מורכבת ואיטית ודורשת התמדה ושילוב ידיים, ובמקרה דנן - שילוב של פעילות שטח, פעילות משפטית עניפה, פעילות ציבורית ופוליטית והגברת הנוכחות התקשורתית.

בחודשים האחרונים פתחנו עשרות תיקים חדשים בשלל נושאים, בהם אנחנו פועלים מול הרשויות בדרישה לאכוף את החוק במרחב: החל מבנייה בלתי חוקית והשתלטות אסטרטגית של הרשות הפלשתינית על קרקעות באזור, עבור בפעילותן המסוכנת של מזבלות ואתרי סילוק פסולת פיראטיים, ועד היבטים סביבתיים כגון מחצבות בלתי חוקיות, ופגיעה באתרי עתיקות ומורשת.

כל אחד מהתיקים שפתחנו השנה, מוביל להתכתבויות משפטיות ענפות עם רשויות האכיפה. חלקן הביאו תוצאות מיידיות בשטח. במקרים בהם אנו מזהים כי הרשויות לא מבצעות את עבודתן כמצופה מהן, אנו עותרים לבתי המשפט, ולאפיק זה יש מספר מטרות. לעיתים יהיה זה כדי לפעול כנגד מקרים של חוסר אכיפה מצד הרשויות נוכח פעילות בלתי חוקית משמעותית של עבריינים פלשתינים, ובמקרים רבים כנגד הרשות הפלשתינית המשתלטת על אדמות בגיבוי וסיוע של מדינות זרות. במקרים אחרים עוסקות העתירות בהצפת עוולות משפטיות כלפי ההתיישבות היהודית ביו"ש, ולא פעם יהיה זה כדי להציב מראה משפטית המגלה מצבים של מדיניות איפה ואיפה.

כך למשל עתרנו לא מזמן נגד כביש הגישה לעיר רוואבי הסמוך לעטרת שבלב חבל בנימין. מסתבר שהכביש לעיר נסלל על קרקעות פרטיות של פלשתינים, שלא נתנו לכך את הסכמתם. העתירה תציף את השאלה אל שולחן בית המשפט העליון, באיזון בין סוגיות הקניין לצרכי הציבור.

עתירה אחרת חשפה את פעילותה האינטנסיבית של הרשות הפלשתינית בקו התפר שבין חבל בנימין וירושלים, באזורים הנמצאים בשליטה ישראלית מלאה. כך פועלת הרשות הפלשתינית למשל בסמוך מאוד לכביש בגין (!), ומבצעת במקום סלילת כבישים בין הכפרים, מסייעת בבנייה בלתי חוקית והשתלטות על קרקעות במרחק דקות ספורות מלב הבירה. גם כנגד הכפר בית איכסא, שהחל בבניית מאחז בלתי חוקי סמוך למנהרת הרכבת, הוגשה עתירה דומה, ובית המשפט הוציא צו ביניים שהורה על עצירת העבודות במקום.

בשנת תשע"ז הגשנו - רק בענייני יו"ש - כ-20 עתירות חדשות, חלק גדול מהן באזור בנימין – כאשר המספר עולה כל העת, ובמקביל ממשיכים עורכי הדין שלנו לנהל את העתירות שהוגשו בשנים האחרונות.

הפעילות המשפטית יכולה לצאת לפועל הודות לנוכחות הקבועה של רכזי השטח, ובעזרת דיווחים של רבש"צים, עובדי מועצה ותושבים חדי עין, שמדווחים באמצעות ה'חריגון' שבאתר האינטרנט שלנו.

ואם נחזור לחשבון הנפש בו פתחנו, נזכיר כי השנה ציינו גם יובל שנים לשחרור ירושלים, יחד עם יהודה ושומרון. זהו פרק זמן מספיק ארוך כדי להסתכל אחורה בסיפוק, ולהשוות בין תמונות השחור-לבן מהעבר לבין ההווה והעתיד הצבעוני של חבל הארץ המיוחד הזה. בין מצב של היעדר יהודים בחבל ארץ התנ"ך וערש ההיסטוריה היהודית, לבין המציאות של היום, בה ההתיישבות גדלה ומשגשגת, למרות כל הקשיים מבית ומחוץ.

גם באפיקי הפעילות שלנו, אנו זוכרים שהדרך לפנינו עוד ארוכה, אך עברנו בהצלחה כברת דרך משמעותית. ארגוני השמאל הקיצוני, שיונקים מעטיני מדינות אירופה, לא שוקטים על שמריהם, אך ההתיישבות מוסיפה כל הזמן ללמוד כיצד לעמוד על שלה, ולפעול למען חיזוק אחיזתנו בארץ.

איננו נמדדים רק על פי ההצלחות שהשגנו, אלא גם לפי המאמץ שאנחנו משקיעים. נמשיך לפעול יחד עם המועצה והיישובים כדי להמשיך ולשמור על הארץ שלנו, ולהיות העיניים והאוזניים שלכם בשטח.

חזור למגזין