דלג לתוכן העמוד
המגזין הדיגיטלי של מטה בנימין
גיליון 424 ניסן תשע"ח מרץ 2018
דברי הימים

ימי צמיחה

בימים אלה מתחילים תושבי עמונה להעביר את חפציהם שאופסנו במכולות יותר משנה אל הבתים החדשים ביישוב עמיחי. "הרגשות מעורבים", כתבו, "כאב ושמחה משמשים בערבוביה"


ימי צמיחה
צילום: מירי צחי

אך סוכם בממשלה מתווה הפיצויים של תושבי עמונה ונתיב האבות וכבר הוצא לו צו ביניים. צו הביניים הלא-מוגדר דיו תוקע לא מעט מקלות בגלגלים, אבל אפילו הוא (צפוי ככל שיהיה) לא יכול למחוק את הניצוץ הנרגש בעיניו של כל מי שעומד על הגבעה שהולכת והופכת בזמן כה קצר ליישוב חדש. הכל מסביב ירוק ופורח, ועל הגבעה של עמיחי שאך לפני כמה חודשים היתה חשופה הוצבו במבצע מהיר המבנים בזה אחר זה. עוד מעט ויוצבו גם מבני ציבור עבור בית כנסת, מעון וגן, ומקווה של קבע יתחיל להיבנות אף הוא. "אין ספק שזה האירוע המכונן של ימים אלה", אומר ראש המועצה, אבי רואה, "שקורה בתקופה כזו של פריחה ולבלוב, והוא מלווה ועוד ילווה אותנו. אנחנו עושים כל מאמץ שעד שבוע לפני פסח אנשים יוכלו להיכנס לבית משלהם", הוא מוסיף.

"אני יודע שלאנשי עמונה זה לא קל", ממשיך רואה, "באסיפת החברים שהתקיימה לאחרונה אמרתי לתושבי עמונה שזה מקביל לאבל על אדם קרוב. אכן האבל לא פשוט, אבל בכל זאת צריך להסתכל קדימה, חייבים להסתכל קדימה, ויש על מה להסתכל".

באיגרת ששלח ראש המועצה לתושבי גוש שילה לקראת הצטרפותו של יישוב חדש למרחב, כתבו גם נציגי הנהגת עמונה כמה מילים משלהם: "הנסיבות שהובילו להקמת היישוב לא קלות לנו, והרגשות מעורבים: כאב ושמחה משמשים בערבוביה. כאב על שנעקרנו מבית חיינו בעמונה, ושמחה על הזכות לטעת יישוב חדש בארץ ישראל ובבנימין. וישנה עוד שמחה: על הזכות להיות קרובים לאנשי גוש שילה, שהם שם נרדף לחלוציות והיאחזות באדמת הארץ".

גם הנהגות שילה ובנותיה בירכו במילים נרגשות באותה איגרת את תושבי עמונה-עמיחי: "אחינו תושבי עמיחי היקרים", הם כתבו, "ברוכים הבאים בשם ה'! אנו, תושבי שילה, שמחים ומתרגשים לראות אתכם עושים צעד משמעותי וחשוב בתהליך חירותכם וגאולתכם האישית. גאולתכם שלובה בתהליך הגדול שכולנו נוטלים בו חלק כאן בגוש שילה - חזרת עם ישראל לארצו והעמקת השורשים באדמת הארץ. כאחים וכשכנים לגוש שילה המתרחב, אנו מקבלים את פניכם באהבה. נשמח להטות כתף לכל עזרה שתידרש".

 

לזכות את בית המשפט העליון

המרוץ להקמת עמיחי היה פרויקט בסדר גודל אחר. מועצות אזוריות בארץ לא מקימות יישובים, גם משרד הפנים לא, וכאן נוצר תקדים שלא היה כמוהו. "את המודל הזה לא היססו להעתיק לנתיב האבות, כי כבר רואים שהוא אפשרי", אומר אבי רואה, "ובכל זאת לעשות את זה עם כוח האדם הקיים של המועצה – זה עסק לא פשוט. מינהל תפעול, מחלקת ביצוע, מחלקת תכנון, אגף הנדסה, אגף גזברות, ועוד ועוד – נרתמו לחלוטין לעניין הזה. זו הזדמנות להוריד את הכובע בפני עובדי המועצה שנרתמו כל כולם כדי להביא מוצר מוגמר בקצב שהוא ממש לא מובן מאליו".

"בתוך 36 שעות הביאו 100 משאיות 39 מבנים בחלקים, ארבעה מנופים הציבו אותם בעזרת עשרות עובדים וסדרנים. זה היה מבצע מתוקתק", מפרט ישראל גנץ, סיו"ר המועצה, שמרכז מקרוב כל שלב ושלב בהתקדמות, "והגימור עומד להיות ברמה גבוהה מאד. סוגיית החשמל היא סוגיה כבדה", הוא מוסיף, "חברת החשמל תכננה להעביר באוויר קו חשמל מעל אדמות שנתונות בבג"ץ, אך יועמ"ש איו"ש אסר זאת. עכשיו אנחנו מקדמים פתרונות אחרים".

השר אריה דרעי, שמשרדו לקח חסות על הפרויקט והגיע לאחרונה לראות בעיניו את היישוב החדש קורם עור וגידים, אמר לנוכחים בסיורו: "יישר כוח לעובדי משרד הפנים שנרתמו למשימה עם כל הבעיות שהיו בדרך, וראו בזה שליחות גדולה. כל הכבוד גם למועצת בנימין שעשו עבודת קודש ועבדו בצורה שלא תאומן. והתושבים, הם הכי חשובים, הם עברו חודשים ארוכים של סבל וציפייה, ויש להם זכות גדולה גם בכך שזיכו את בית המשפט העליון בהקמת יישוב".

"אני מקווה שבזמן הקרוב נחגוג רשמית את טקס העלייה על הקרקע של היישוב החדש", אומר אבי רואה, "ונציין את האירוע ההיסטורי הזה של הקמת יישוב חדש בארץ ישראל. אין לי ספק שהיישוב החדש רק יעצים את המרחב כולו, ואני מקווה שבזה סיימנו לראות הריסות ועקירות, ונמשיך רק במסלול של בנייה והרחבה".

 

ימים של צמיחה

"אנו נמצאים ערב חג הפסח", מוסיף ראש המועצה אבי רואה, "בשיא עונת הפריחה והצמיחה, ונקווה שהיא תביא עבור כולנו כוחות מחודשים, במיוחד בימים אלה בהם המדינה שלנו עוברת אירועים לא פשוטים, ואנו חווים טלטלה בתחום הפוליטי מנהיגותי. בשבוע שעבר אמרתי למנכ"ל משרד החינוך שהיה כאן, שתרבות של נהנתנות שמשיקה בשחיתות לא תמוגר על ידי אכיפה, היא עניין של חינוך. ככל שנחנך לערכים של אמת פשוטה ויושרה, כך הדבר ישפיע גם על ההתנהלות של האנשים שבקצה הפירמידה, גם בממשלה וגם בחברות הציבוריות. ובעניין הזה יש לנו עבודה רבה".

חזור למגזין