דלג לתוכן העמוד
המגזין הדיגיטלי של מטה בנימין
גיליון 424 ניסן תשע"ח מרץ 2018
דברי הימים

קדימה ורחוק

מה חלקה של מטה בנימין בתוך "חזון המיליון", והאם יעד של רבע מיליון עומד לנגד עינינו? ואיך מגיעים אליו? שאלות אלה עמדו במרכזו של יום דיונים מיוחד שקיימה המועצה. "אנחנו ישנים ולא עובדים בקצב הנכון", אמר זמביש.


קדימה ורחוק

"מיישבים מיליון ביהודה ושומרון" – כך הכריזה "אמנה" זה מכבר, ומה חלקה של המועצה האזורית מטה בנימין בתוך חזון המיליון, ואיך מתקדמים לשם באופן מעשי? שאלות אלו עמדו בלבו של יום דיונים מיוחד שערכה המועצה, ואליו התכנסו אישי ציבור, מנהלי אגפים, נציגי יישובים, חברי המליאה ושותפים לדרך.

"אנחנו מחויבים לחשיבה ארוכת טווח", אמר אבי רואה בפתח יום הדיונים, "והיום הזה הוא יריית הפתיחה. לנגד עינינו – הצורך להיות כאן רוב יהודי. ותמיד ברקע הדברים אנו מחויבים ללמוד מההיסטוריה הקרובה של המדינה, ממייסדי הקיבוצים, שהקימו מפעל התיישבותי אדיר שבו הדור השני עוד המשיך אבל הדור השלישי כבר מצא עצמו במחוזות אחרים. עלינו ללמוד מהם איך לנהוג אחרת.

"מטבע הדברים", המשיך רואה, "הממשלה עוסקת יותר במה שדחוף ולא מספיק במה שחשוב. התשתיות ביו"ש כיום הן אותן תשתיות כמעט כמו לפני ארבעים וחמישים שנה. תכנון לוקח זמן, ואם אנחנו רוצים שלמרחב הזה יתווספו עוד רבע מיליון יהודים, ובנוסף לאלה לוקחים בחשבון גם הריבוי הטבעי של האוכלוסייה הערבית, אנו נדרשים למהלכי תכנון וחשיבה משמעותיים".

שר החקלאות, אורי אריאל, שהשתתף בפתחו של הדיון, אמר בראשית דבריו שהוא מכיר מועצות מצפון עד דרום ומטה בנימין היא מהמועצות היותר טובות בארץ. "יש לה במה להשתבח ולהיות דוגמא, אבל", אמר לנוכחים, "אני חושב שלא תגיעו אף פעם ל-200 אלף תושבים. כי ברגע שיישוב יגיע לגודל מסוים הוא יהיה מועצה מקומית.

"מי שאומר שבין הירדן והים יש ריבונות אחת", המשיך אריאל, "צריך שתהיה לו אחריות גם על הערבים. ערבי שנוסע מג'נין לחברון – צריך לעבור במחלפים ולא לראות אף לא חייל אחד. ולמה שמי שבא לעבוד בתל אביב יעמוד שלוש שעות במחסום, בלי מים ושירותים? זה לא מכבד לא אותנו ולא אותם, ולא מביא ברכה לאף אחד".

זאב חבר, זמביש, מזכ"ל אמנה, אמר שיעד המיליון הוא בהחלט אפשרי, "והוא יקרה, השאלה כמה שנים זה ייקח. אם נעבוד נכון, נקצר את הטווחים. המספרים של האוכלוסיה כאן הם בסופו של דבר מה שיקבע את התודעה הישראלית ביחס ליו"ש", אמר זמביש. "שאלת יו"ש ושאלת הריבונות ייפתרו בכפוף לשאלה בכמה אנשים מדובר".

עוד הוסיף זמביש כי הגיע הזמן לשנות את ועדות הקליטה. "היום הבנייה תלויה ביישוב, ביכולות ההנהגה היישובית, וצריך להגביר את הקצב. אנחנו ישנים ולא עובדים בקצב הנכון", אמר.

אחד מאורחי יום הדיונים היה האלוף במיל' גרשון הכהן, שהרצה על "בין תהליך למהלך". "מה שיעזור לנו זה תודעת מצוקה", אמר הכהן, "הצפיפות במישור החוף הגיעה לנקודת רתיחה, והיא נובעת מאי יכולת לנהל את המדינה על רצועת החוף הצרה. צריך ציר אורך חדש – ציר 80 דרך מישור אדומים. זו דינמיקה שתחולל פוטנציאל חדש. גם בירושלים אי אפשר לזוז. היא צריכה להיפתח מזרחה, זה המרחב הפתוח שלה. כיום עדיין מתכננים רק מערבה. גם את המצוקה הזו צריך להעצים".

בסיכומו של יום הדיונים אמר אבי רואה: "עלינו להסתכל קדימה ורחוק. התושבים שלנו הרבה פעמים דורשים כאן ועכשיו, וצריך לדעת לשלב בין הדברים".

חזור למגזין