דלג לתוכן העמוד
המגזין הדיגיטלי של מטה בנימין
גיליון 424 ניסן תשע"ח מרץ 2018
דברי הימים

גוף כלכלי

חברה כלכלית תקדם מהר יותר פרויקטים ביצועיים ובפחות בירוקרטיה, תאתר יוזמות שיהוו מקורות הכנסה ותוכל לנהל שטחים כלכליים. אישור ממשרד הפנים להקמת חברה כלכלית למועצה עתיד להגיע בכל יום


גוף כלכלי

בימים הקרובים צפוי להגיע למועצה האישור המיוחל של משרד הפנים להקמת החברה הכלכלית של המועצה. בכך תצא המועצה לדרך חדשה שתשדרג את היכולת שלה להתנהל בתחומים כלכליים עסקיים, ויחול שינוי בכל תחום הביצוע. "יש למהלך הזה שלושה היבטים", מסביר ישראל גנץ, סיו"ר המועצה. "הראשון, העברת כל תחום הביצוע לחברה כלכלית, שהיא פחות בירוקרטית ויותר מהירה; השני, לאתר עוד מקורות הכנסה משותפים עם יזמים ולהגדיל הכנסות למועצה; והשלישי – יכולת לנהל שטחים כלכליים כדוגמת מסוף התחבורה שיהיו בו גם עסקים קטנים כמו בתי קפה או פלאפל לשירות הנוסעים".

ראש אגף תאגידים עירוניים במשרד הפנים, דודי ספיר, כבר היה כאן בסיור כדי לבחון את הצרכים ולראות האם יש הצדקה לחברה כלכלית כזו במטה בנימין. בתום הסיור אמר ספיר כי היה זה אחד הסיורים הטובים שהיו לו. הנושא עלה גם מול השר הפנים כשהגיע לעמיחי, וגם מול מנכ"ל המשרד. "כולם נדהמו לראות את היקפי הביצוע בתב"רים (תקציבים בלתי רגילים) – מעל 400 מיליון שקלים", אומר ישראל גנץ, "ונתנו הוראה לקדם את המהלך. אחרי שנקבל את האישור, הליך ההקמה עוד לוקח זמן, צריך לבנות מנגנון ולמנות דירקטוריון, אבל אין לי ספק שהדרך מובילה לייעול השירות לתושבי בנימין ולהגברת החוסן הכלכלי.

"ישנם על הפרק פרויקטים עסקיים קלאסיים", מסביר גנץ, "כדוגמת כוונת המועצה להציב קולטים סולאריים על גגות מוסדות החינוך כדי להוזיל עלויות חשמל. זה מיזם עסקי שמישהו צריך לנהל ולתחזק, ולכן נדרש גוף כלכלי. שילוט דרכים עם פרסומות הוא מיזם נוסף, וכמוהו כל נושא בינוי פרויקטים. חברה כלכלית תוכל להוזיל את העלויות של המועצה ולייצר לה רווחים שיעמדו לטובת תושבי בנימין. הדבר ידרוש היפרדות של מחלקת התפעול מהמועצה – כאן יישאר כל מה שקשור לתחזוקה השוטפת, ולחברה הכלכלית יעבור כל מה שקשור לפיתוח וביצוע".

ומה בין החברה הכלכלית לחברה לפיתוח מטה בנימין, שואלים רבים, וגנץ משיב שהחל"פ היא לא חברה עירונית, היא חברה שמתמודדת על המכרזים של המועצה כמו כל חברה אחרת. "חברה עירונית לא צריכה לגשת למכרז, היא בעצמה מוציאה מכרזים לקבלנים אחרים".

 

המרכז הרפואי

בשעה טובה אושרה התב"ע של המרכז הרפואי להפקדה, והצעד הבא בפרויקט הוא פרסום פנייה לציבור הרחב להצעות להפעלת המודל. "המועצה למעשה פונה לציבור להציע מודל הפעלה ומה יכלול המרכז. אנחנו באמת פתוחים להצעות", אומר ישראל גנץ. "יכול להיות שיהיו הצעות מטעם גופים בריאותיים כמו קופת חולים או בית חולים, יכול להיות שיבוא יזם כזה או אחר. אנחנו הולכים הכי פתוח והכי מסודר, ונבחן כל הצעה. המטרה היא להצליח ולא לסמן וי, וזו דרך ארוכה אך נכונה. מונתה ועדה מקצועית שתדון בהצעות שיוצעו, והיא כוללת מומחי בריאות וכלכלה, ואנחנו מחכים להצעות טובות".

חזור למגזין