דלג לתוכן העמוד
המגזין הדיגיטלי של מטה בנימין
גיליון 424 ניסן תשע"ח מרץ 2018
דברי הימים

המדענים של המחר

למידה והתנסות בנושאי חקר מעוררים השראה לחדשנות, מדע וטכנולוגיה בקרב תלמידי מטה בנימין

דב יוסליס, רכז תכנית המדע באגף החינוך,

המדענים של המחר

זו שנה שניה שמאות רבות של תלמידים מכל שכבות הגיל משתתפים במגוון פעילויות מדע בכל רחבי המועצה. על פי תקנות משרד המדע המסבסד את פעילות החוגים, ההורים משלמים את עלות החוג באופן סמלי בלבד, בסך של 100-150 ש"ח לשנה. מה לומדים התלמידים? רובוטיקה, חקלאות, רפואה לא פורמלית, מתמטיקה יצירתית, מטאורולוגיה, תכנות, והיד עוד נטויה. חלק מהיישובים הם כבר בעלי ניסיון מצטבר ויכולים לשמש מנטורים לכלל מנהלי בתי ספר בבנימין. מדובר במנהלים שראו את הנולד ונרתמו בהתלהבות לחשיפת תלמידיהם לתחום המדע המרתק. בכנס מורי בנימין האחרון העניקו גב' חיה לוי מנהלת אגף החינוך היסודי, דב יוסליס רכז תכנית סל מדע, וקארין קליף העומדת בראש ועדת תפעול של תכנית סל המדע - תעודות הצטיינות למנהלים המובילים בתחום.

 

לא לפחד לחלום

אגף החינוך מטה בנימין מפעיל את חברת המדען הצעיר במספר פרויקטים בבנימין על מנת לעורר השראה לחדשנות, מדע וטכנולוגיה בקרב תלמידי מטה בנימין.

בפרויקט זה של תמיכה וקידום נושא החקר הגיעו תלמידי בתי הספר ממצפה יריחו וכפר אדומים למעבדות המדען הצעיר על מנת ללמוד ולהתנסות בתהליך חקר בהכוונת ד"ר עקיבא יוסליס.

בכל שנה תלמידי כיתות ו', חטיבות הביניים והעל יסודי צריכים להגיש בקבוצות קטנות מחקר או אבטיפוס של מוצר חדשני, אותו מגדירים התלמידים בהכוונת המורים למדעים בכל בית ספר. בשלב השני נבחרות העבודות הבולטות ביריד חקר בית ספרי והעבודות הנבחרות מציגות ביריד החקר של כל מטה בנימין, וכן הלאה בתחרות המחוזית והארצית.

תהליך חקר הינו מורכב ודורש הבנה עמוקה בתהליכים וידע מדעי. הוא דורש ידע בבחירת הנושא, העלאת השערות חקר, תכנון עיבוד הנתונים, הסקת מסקנות והצגה או בניית האבטיפוס.

במפגש של ד"ר יוסליס עם תלמידי מצפה יריחו, למדו התלמידים שחייבים לחלום על מנת להמציא, וחייבים אומץ ונחישות על מנת לבצע ולהגיע לתוצאות. תלמידי כפר אדומים למדו על נושא בידוד משתנה וטכניקות מעבדה, וחקרו סוגים שונים של מוצרי חלב, תוך הבנת התהליך הנדרש לחקירת נושא מסוים, איך לבודד משתנה רלוונטי, איך להציע השערות, לאשש ולהגיע למסקנות.

חזור למגזין