דלג לתוכן העמוד
המגזין הדיגיטלי של מטה בנימין
גיליון 428 חשון תשע"ט אוקטובר 2018
דברי הימים

תמיד לומדים

אוגוסט וספטמבר חסרי נשימה מאחורינו, ושגרת לימודים לפנינו. על המוסדות החדשים, פריחת הצהרונים, צליחת המשברים, הרפורמות והתכניות, שישפיעו על ילדינו בשנת הלימודים תשע"ט


תמיד לומדים

שנת הלימודים הנפתחת בספטמבר לא מתחשבת בלוח השנה העברי, גם לא בשנה שבה רובו של החודש הוא חגים. אבל בין אם יש ספטמבר נוח ובין אם הוא משובץ בחגי תשרי, מרוץ רב-זירות מלווה את הימים שקודמים לו, בכדי להספיק להעמיד את כל הכיתות החדשות, לסיים את השיפוצים ולהשלים את השיבוצים. במהלך הקיץ הונפקו אישורי בטיחות למוסדות החינוך - 35 בתי ספר, 180 גנים, ו-27 מעונות - לאחר שנערך בכולם סיור מקצועי על ידי יועץ בטיחות וטופלו הליקויים שנמצאו. גם 60 בקשות להנגשה טופלו.

"אחד האתגרים החשובים שלנו הוא סוגיית העל יסודי", אומר אריאל ניסן, מנהל אגף החינוך של המועצה, "חשוב לנו לשדרג את המערך העל יסודי, כך שיהיו כאן מספיק מענים שיאפשרו לכל תלמיד המעוניין ללמוד בבנימין, להישאר קרוב לביתו. כמובן שמי שרוצה לצאת "למחוזות רחוקים" יכול לעשות זאת, ולחלק מהתלמידים זה מתאים, אבל נשתדל לצמצם את מספר התלמידים הלומדים ברשויות אחרות. השנה נפתחו ישיבה ואולפנה בעלי ושילה, ותיכון רגבים לחקלאות מעשית במצפה דני. המאמץ לפתוח תיכון ממלכתי במערב בנימין, שכלל שיח עם הנהגות היישובים, לא צלח, בעיקר בשל סוגיות קרקעיות, אבל בקרוב ממש נשוב למאמצים, על מנת לממש גם את החלום הזה.

"בישיבה החדשה בעלי יש כ-70 תלמידים, בכיתות ז' ו-ט' (לבקשת ההורים גם בממ"דים נשארו השנה כיתות ז' ו-ח' באופן זמני), ובאולפנה כ-80 בנות בכיתות ז', ח' ו-ט'. ברגבים נפתחה רק כיתה ט' והמוסד עתיד לצמוח עד כיתה י"ב. מדובר במוסד שכמוהו עוד ארבעה ברחבי הארץ, שבו התלמידים קמים מוקדם, עובדים בחקלאות באזור (עכשיו במסיק זיתים, בהמשך ישתנה בהתאם לעונות), ובחצי היום השני לומדים לבגרות מלאה. הישיבה והאולפנה צורפו לאחר מכרז לרשת אמי"ת, תיכון רגבים צורף לעמותת "רוח הגולן", המפעילה את מוסדות רגבים ברחבי הארץ.

"במקביל התרחבו וצמחו תיכונים יותר ותיקים בבנימין, כמו ישיבת נר תמיד בחשמונאים שפותחת פנימייה חדשה, אולפנת נריה שעברה למבנה חדש, אולפנת עפרה שהתרחבה למבנה חדש נוסף וישיבת מטה בנימין הממשיכה לגדול ולהתפתח. "בגזרת בתי הספר היסודיים, בניהולה של חיה לוי, התחלפו הקיץ מנהלים בארבעה בתי ספר, והשנה יינתן דגש על ליווי מנהלים במקביל לתכנית מנכ"ל משרד החינוך, שמתחילה להקצות משאבים ליועצים שילוו מנהלים. גם המועצה תקצה משאבים לליווי חלק גדול מהמנהלים על ידי אנשי מקצוע ויועצים ארגוניים. בית הספר בנעלה זכה להיכנס השנה למבנה חדש ומפואר".

 

הליך חשיבה גושי

בגוש טלמונים-דולב, מספר אריאל ניסן, מתקיים בימים אלה הליך חשיבה גושי בהובלת אגף החינוך ומחלקת קהילה במתנ"ס, בעקבות ההבנה שהיישובים בגוש עומדים לפני גידול משמעותי בחמש השנים הקרובות. הוחל הליך בירור צרכים, שראשיתו במפגש הנהגות היישובים והקמת ועדת היגוי עם נציגות מכל היישובים, והמשכו בשאלון שהופץ לתושבים וענו עליו יותר מאלף איש. בימים אלה מתקיימים ערבי שיח ביישובים, ולאחר מכן תתכנס שוב ועדת ההיגוי לגיבוש המלצות שיידונו במליאת המועצה, לגבי המוסדות הקיימים ותכנון למוסדות חדשים לשנים הבאות".

במהלך הקיץ שופצו בלחץ זמנים צפוף מבנים שנזקקו לכך בכל רחבי המועצה, בבתי הספר רבים (וביניהם נוות יעקב, ת"ת מכמש, עפרה בנות וכוכב השחר בנות), במעונות (שבות רחל, נחליאל, נריה ודולב) ובגנים (חמישה גנים בעפרה, שתי חצרות גנים ברימונים, שני גנים בחשמונאים, מרכז העשרה בנופי פרת, גן במצפה יריחו וגן בכרם רעים), בהובלת אורי גרובס ומחלקת אחזקת מוסדות חינוך, והועמדו עשרות כיתות חדשות שיתאימו לגידול במספר הילדים, בהובלת יואב צונץ ועקיבא יצחק מאגף ביצוע. היישוב עמיחי נכנס בימים אלה למבנים חדשים של תלמוד התורה.

 

1,100 ועדות השמה

"בתחום החינוך המיוחד, בהובלת עינב חבשוש, התקיימו השנה למעלה מ-1,100 ועדות השמה, ובהתאם להם הילדים שובצו בגני ילדים ובבתי ספר, הן בתוך בנימין והן מחוץ לבנימין", אומר ניסן. "המועצה נערכת יחד עם הפיקוח לקראת הרפורמה שמוביל משרד החינוך, שמטרתה לצמצם את מספר המסגרות המיוחדות ולהגדיל משאבים לילדים הזכאים לכך במסגרות הרגילות. כשייסגרו כל פרטי הרפורמה תצא הודעה מסודרת.

"חנכנו השנה חמישה מבני גני ילדים חדשים ועוד רבים אחרים נמצאים בתכנון. בכמה יישובים היו בקשות של הורים למינוי גננות מסוימות, אנו סייענו לבקשה ומשרד החינוך נענה".

כחלק מהפעילות החינוכית בגנים בשנת הלימודים תשע"ט, תתקיים תכנית שמטרתה חיבור הילדים והוריהם ליישוב שלהם, ולבנימין כולה. בשלב הראשון - כל יישוב ילמד, יעבוד ויחקור את היישוב שלו. בשלב השני - העבודה תתרחב, וההיכרות תהיה גם עם הסביבה הקרובה והרחבה של כלל בנימין (יישובים, טבע, היסטוריה וכדומה). מפקחות וגננות שותפות בפיתוח התכנית.

תקווה קסטיאל, מנהלת מחלקת גני ילדים, אומרת כי "בימים אלו אנו שוקדים על פיתוח סיפור המסגרת שילווה את הפרויקט בכל גן, שבמרכזו הילד 'בנימיני' המבקר ביישובים השונים. התכנית תהיה מודולרית וגמישה, כך שכל גננת תוכל לבחור את מסלול ה'טיול' המתאים לגן שלה".

בבנימין פועלים עשרות מוסדות חרדיים, בתי ספר וגני ילדים, הזוכים לשירות וליווי של הרב יצחק גור, מנהל המחלקה לחינוך חרדי, בתחומי הבינוי, הרישום והתכניות הפדגוגיות, וגם בהם היתה היערכות לקראת פתיחת שנת הלימודים בא' באלול.

 

ניהול משולב

"שנת הלימודים במעונות נפתחה בצל המשבר ואיומי השביתה שהובילו הארגונים שמנהלים מעונות ברחבי הארץ", ממשיך אריאל ניסן. "כידוע המועצה שלנו היא הרשות היחידה שמפעילה מעונות כחלק מאגף חינוך, ויש לזה יתרון פדגוגי מאד משמעותי. המועצה רואה עצמה כאחראית על חינוך הילדים כבר מגיל לידה. אמנם, קיימת מורכבות רבה להפעיל מעונות במגבלות של רשות מקומית – הכספיות והארגוניות, ולכן המועצה היום בוחנת אפשרויות ומודלים שונים לניהול משולב, תוך שיתופי פעולה עם היישובים או עם גורמים אחרים, כך שהמועצה תמשיך לשאת באחריות ובליווי הפדגוגי, בהובלת יעל אורן ומחלקת מעונות, אך מצד שני ניתן יהיה להקל על המגבלות שמוטלות על רשות מבחינת תנאי שכר והעסקה, ובכך להקל על בעיית כוח אדם בגיוס מטפלות בבנימין, שהיא כידוע בעיה ארצית.

"השנה נכנסנו לשלושה מבני מעונות קבע חדשים, ובמהלך השנה צפויה להסתיים בנייתם של שני מבני מעונות נוספים".
במהלך החודשים האחרונים שיבץ חנוך ירס, מנהל השירות הפסיכולוגי, פסיכולוגים בכל מוסדות החינוך. בבנימין משובצים פסיכולוגים גם במוסדות בהם אין תקנים של משרד החינוך. בשנה זו יעבוד השפ"ח גם בבית ספר "דעת" (המרכז למחוננים) ויינתן שירות מיוחד גם לאוכלוסייה חשובה זו. במוסדות התיכונים החדשים יפעלו הפסיכולוגים בתכנית מיוחדת, שתשמש פיילוט לכלל מערכת התיכונים בבנימין.

"בצהרונים זכינו השנה לגידול מאד משמעותי", מתאר אריאל ניסן, "זהו מהלך שמשרד החינוך החל בשנה שעברה, ובבנימין הוא הצליח מיד בהתחלה, הן מבחינת מספר הילדים המשתתפים והן מבחינת איכות הצהרונים. יש בקרה מלאה של המועצה, גם על אלה שפועלים על ידי מפעילים חיצוניים. לקראת פתיחת שנת הלימודים הנוכחית נעשו מאמצים גדולים לעודד ולהגדיל את הרשמה. הרישום באתר האינטרנט של המועצה הוכיח את עצמו, מנהל המחוז החמיא באופן מיוחד לצורי צוף, מרכז תחום צהרונים באגף החינוך, על הגידול במספר הילדים ביחס לשנה שעברה, גידול בשיעור של 24%, ובסך הכל 3,440 ילדי גנים ובתי ספר המשתתפים בצהרונים".

לפני כחודשיים נעשה מכרז חדש להזנה ונבחרו חברות שעומדות בקריטריונים גבוהים.

 

בכפיים

מחלקת ביקור סדיר, בראשות ליאור בן הרוש, טיפלה במהלך חודשי הקיץ בכ-220 תלמידים, בגילאים שונים ומכל יישובי בנימין, וסייעה בהכוון, ייעוץ ורישום התלמידים במוסדות חינוך שונים.

"רוב מוחלט של התלמידים מצאו את מקומם ושובצו למוסדות חינוך לשביעות רצונם", מבהיר ניסן.

"בשיתוף פעולה בין אגף החינוך למתנ"ס, פועל גם השנה מרכז כפיים, בניהולה של עינת מנחם, ואליו מגיעים תלמידים רבים מתיכוני בנימין, וכן חברי כיתת הוותיקים, לעבודות וחוגים בתחומי הצורפות, הנפחות והמסגרות. הפעילות ב"כפיים" מאפשרת לתלמידים יציאה מהשגרה ושילוב של עבודת מלאכה יצירתית לצד שעות הלימוד הרבות בבתי הספר.

"לצד כל אלה צריך לציין גם את כל פעילות החינוך הבלתי פורמאלית המופעלת במתנ"ס, בראשותה של יעל כהן. קיים קשר רציף ושיתוף פעולה מלא בין אגף החינוך למחלקות המתנ"ס, לרווחת ולטובת התלמידים והתושבים".

לסיום מבקש אריאל ניסן, להודות לכל אגפי ומחלקות המועצה, "על הירתמות יוצאת דופן, לפתיחת שנה מוצלחת, בכל ההיבטים", ומבטיח להמשיך ולעשות הכל לטובת קידום והתפתחות מערכת החינוך האזורית.

חזור למגזין