דלג לתוכן העמוד
המגזין הדיגיטלי של מטה בנימין
גיליון 428 חשון תשע"ט אוקטובר 2018
דברי הימים

יום הבוחר

תושבי בנימין יתבקשו להצביע ביום הבחירות הקרובות בשלוש הצבעות שונות: עבור ראש המועצה, הוועד המקומי וחבר המליאה * אם גם אתם אחד מ-38,390 בעלי זכות הבחירה בבנימין, במיוחד בשבילכם הנה קצת סדר בבלגן

מעוז ביגון, מנכ"ל המועצה ויו"ר ועדת הבחירות של מטה בנימין,

יום הבוחר

בבחירות הקרבות לראשות המועצה, ישנם לא מעט מושגים מעורפלים, ועל כן חשוב לעשות בהם קצת סדר, ונתחיל מלמעלה למטה:

יו"ר ועדת הבחירות הארצית – הוא השופט העליון מלצר. אחריותו לדון בעררים על תעמולת הבחירות ונושאים משפטיים אחרים. הוא הפוסק האחרון בכל דיון ומחלוקת.

מנהלת הבחירות הארצית –בבחירות אלה מונתה לתפקיד הגב' ענת אסרף.

מנהל בחירות ברשות – לכל רשות מקומית מתמנה מנהל בחירות מטעם משרד הפנים, שהוא תמיד עובד מדינה. אצלנו בשל גודל המועצה יש מנהל וסגן. המנהל הוא מקסים בוסקילה, סגן מבקר הפנים של משרד הפנים. הסגן הוא מישל ביטון, חוקר בכיר במס הכנסה.

ועדת הבחירות – כל רשות ממנה מטעמה ועדת בחירות, בת חמישה חברים – יו"ר (אצלנו מנכ"ל המועצה), שני מזכירי יישובים ושתי עובדות מועצה. תפקידה של ועדת הבחירות לעסוק בעניינים טכניים ולוגיסטיים ולסייע למנהל הבחירות לבצע את עבודתו.

מספר הפתקים – בעיר וברשויות מקומיות, בוחרים התושבים בשני פתקים – לראשות המועצה ולמועצת העיר. במועצה אזורית בוחרים התושבים בשלושה פתקים: לראש המועצה, לוועד המקומי, ולרשימה למועצת ה"עיר" – כלומר מליאת המועצה. בחלק מהיישובים לא יהיו בחירות לוועד המקומי, מכיוון שהאגודה השיתופית המנהלת את היישוב משמשת גם כוועד מקומי (זהות ועדים). זאת ועוד, ישנם יישובים אשר בהם יש רק רשימה אחת לוועד המקומי, או למליאת המועצה, וביישובים אלה יתקיימו בחירות אך ורק לראשות המועצה.

המועמדים – בבנימין ישנם שני מועמדים – שילה אדלר וישראל גנץ (לפי סדר הא"ב של שם המשפחה, כך יוצג גם בקלפיות). למליאת המועצה ייבחרו 34 חברים. נציג אחד לכל יישוב, למעט היישוב אדם בו יהיו שני נציגים במליאת המועצה. ב-17 יישובים יש מועמד יחיד, וב-16 יישובים יש יותר מאחד ובאלה יהיו בחירות למליאה. ב-18 יישובים יש זהות ועדים, ובעוד 5 יישובים יש רשימה אחת לוועד. ב-10 יישובים יש יותר מרשימה אחת ובהם יהיו בחירות לוועד המקומי.

בעלי זכות הבחירה – במטה בנימין ישנם 38,390 בעלי זכות בחירה (מגיל 17 ומעלה זכאים לבחור, ומגיל 21 ומעלה – להיבחר).

הנגשה – למרות שהחוק מחייב אותנו בהנגשת שתי קלפיות בלבד, נעשו מאמצים רבים וכמעט בכל היישובים מיקום הקלפיות מונגש לאנשים עם מוגבלויות, כדי שיוכלו לממש את זכותם להצביע באופן מכבד וראוי.

הקלפיות – בבנימין ייפתחו ביום הבחירות, ה-30 באוקטובר, בשעה 7:00 בבוקר, 71 קלפיות. בכל קלפי יהיו מזכיר מטעם משרד הפנים, וחברי ועדת קלפי מטעם המועמדים עצמם, שמקבלים מינוי ממנהל הבחירות. בכל קלפי יש גם סדרן שאמון על המהלך התקין של הבחירות. הקלפיות ייסגרו בשעה 22:00.

שבתון – לראשונה בתולדות המדינה, יום הבחירות לרשויות המקומיות הוא יום שבתון. בחירות יתקיימו גם בבסיסי צה"ל ובתי סוהר.

הודעה לבוחר – כל תושב יקבל באמצעות הדואר הודעה מסודרת היכן הקלפי שבה הוא רשום וזכאי להצביע.

משטרת ישראל – על מנת שהבחירות יתבצעו באופן מסודר, גם משטרת ישראל נערכת לסייע בידנו במרחבי המועצה, לאכוף את השמירה על החוק והסדר. נקווה שלא נזדקק.

מי שמצביע משפיע!

חזור למגזין