דלג לתוכן העמוד
המגזין הדיגיטלי של מטה בנימין
גיליון 428 חשון תשע"ט אוקטובר 2018
דברי הימים

הקדחת מתפתחת

האקלים בארץ מעודד התרבות יתושים, וחלקם לא רק עוקצים, אלא גם מעבירים את מחלת קדחת הנילוס המערבי. אז מה עושים?

מאיר שילה, מנהל מחלקת תשתיות זורמות, אגף תפעול במועצה,

הקדחת מתפתחת

במקביל לחששות בקרב תושבי מדינת ישראל כולה, וגם אצלנו בבנימין, מהתפשטות מחלת הלישמניה, המועברת על ידי זבוב החול, מזהירים משרדי הבריאות והגנת הסביבה כי בשל נתוני האקלים הקיימים היום בארץ, ישנה התפתחות גם של יתושים מחוללי קדחת הנילוס המערבי. לאחרונה התקבלו דיווחים מכמה מוקדים בארץ על התרבות יתושים המעבירים את הקדחת. לדברי בכירים במשרד להגנת הסביבה, מדובר בנתונים גבוהים יותר משנים רגילות. היתושים המעבירים את קדחת הנילוס נקראים "כולכית הבית", אך גם יתושי "הטיגריס האסייתי" יכולים להעביר את המחלה, ותפוצתם רחבה מאד בכל רחבי הארץ, ובמיוחד ביישובים ושכונות בהם יש גינות נוי.

הרשויות המקומיות והאזוריות נדרשות למפות את המוקדים העלולים להוות מקורות לדגירת יתושים, כמו תעלות ניקוז, בורות נסתרים וכדומה. ובהמשך – הסדרתם, ייבושם במידת האפשר, וכן הסרת צמחייה, פסולת ומכשולים אחרים שעלולים לחסום את זרימת המים.

המועצה נדרשת גם לניטור שבועי של המוקדים הבעייתיים על ידי מנטר מקצועי, שיבדוק אם נצרך שימוש בחומר הדברה. המועצה מעסיקה מדביר בעל רישיון הדברה בתוקף מטעם המשרד להגנת הסביבה. אנו גם מחויבים לעשות שימוש רק בחומרי הדברה מאושרים על ידי המשרד להגנת הסביבה.

ומה באחריות התושבים? כל תושב נדרש לדאוג לייבוש כל מקורות המים בתחום רשות היחיד, ולהודיע לרשות בדבר מפגעי יתושים בתחום רשות הרבים.

חשוב להכיר גם את דרכי ההתגוננות מפני יתושים, ולעשות שימוש ביתי בחומרים דוחי יתושים וכן למרוח חומרי הגנה מפני עקיצות.

מידע נוסף אודות היתושים, הנחיות למניעת המפגעים, חומרי הסברה לקהל הרחב ופירוט על תכשירי הדברה ניתן למצוא באתר המשרד להגנת הסביבה > מזיקים והדברה > מזיקים מידע והתגוננות > יתושים.

חזור למגזין