דלג לתוכן העמוד
המגזין הדיגיטלי של מטה בנימין
גיליון 430 שבט תשע"ט ינואר 2019
דברי הימים

תסכמו אותי בויקיפדיה

טליה לבבי ארליך, מועצה אזורית מטה בנימין,

תסכמו אותי בויקיפדיה

ויקיפדיה הינה האתר החמישי הנצפה ביותר בארץ ובעולם, כך לפי ויקיפדיה בערך על "ויקיפדיה". מה זה בעצם אומר? זה אומר שמרבית האנשים נעזרים באתר החינמי והמקיף על מנת לברר, לבדוק וללמוד על כל נושא.

ויקיפדיה בעברית נחשבת לויקיפדיה 'מיליטנטית' במיוחד, ששולטת בה קבוצה מצומצמת של עורכים קבועים, והם מנהלים את הידע אליו נחשפים דוברי העברית.
איך אפשר לנהל ידע? לא מדובר על עובדות? לא בהכרח. ויקיפדיה העולמית עובדת על הסכמות רחבות – מאחורי הערכים מתנהלים דיונים עד להגעה לקונצנזוס. בויקיפדיה בעברית לעומת זאת, העורכים הבכירים הם אלו שיחליטו בהצבעה כיצד ייראה הערך.
בכל ערך יש אפשרות להוסיף מידע, כך שנטייתם הפוליטית של העורכים, תפיסות עולמם והאג'נדה שלהם מנהלות את הערכים ואת המידע עד להחלטה (מקובלת מאד בויקיפדיה העברית) איזה ערך דינו להימחק.
הערך "מגרון" לדוגמה, מונה 2,500 מילים. השיחה מאחוריו – המקום שבו מתנהלים הדיונים בין העורכים על מה צריך להופיע בערך וכיצד, מונה 18,000 מילים. ערכים רבים הקשורים לאזור שלנו מהווים מוקד וויכוח בין שמאל לימין. התוצאה היא שלעיתים, באופן לא מפתיע, מוצגים המועצה האזורית מטה בנימין וחבל בנימין באופן לא חיובי.  ערכים רבים הקשורים בחבל בנימין כלל לא קיימים, או לוקים בחסר, התמונות אינן עדכניות, ולעיתים חומרים כתובים או מצולמים משמשים כחסמים בדרך לדעת קהל חיובית ולהסברה הוגנת.

צרך להודות על האמת, במשך שנים מישהו אחר בחר לספר בדרכו שלו את הסיפור שלנו. הסיפור סופר באופן אחר מהאופן שאנחנו רוצים שיסופר. הגיע הזמן שנספר אנחנו את הסיפור שלנו.

לצורך כך אנחנו מחפשים אנשים אוהבי בנימין וישראל ותאבי ידע, ומזמינים אותם לקחת חלק בקהילת העורכים בויקיפדיה, להשפיע לשנות ולתקן. כולנו זקוקים לכם. הצטרפו אלינו. לקבלת הסברים והצטרפות לקהילה יש לסרוק את הברקוד.

ברקוד ויקיפדיה

חזור למגזין