דלג לתוכן העמוד
המגזין הדיגיטלי של מטה בנימין
גיליון 430 שבט תשע"ט ינואר 2019
מאמרים

הנחל פתוח, בינתיים

גשמי הברכה המציפים את נחל פרת במי שטפונות, עלולים להזרים לשמורת הטבע הנדירה שאריות חומרים מזהמים ממתקן טיהור השפכים של העיירה אל-בירה. בג"ץ קבע זה מכבר שהמתקן פועל כראוי וכנדרש, אך מתברר שסכנת הזיהום בעינה עומדת

אוהד בנימיני ומתן טולדנו, בית ספר שדה עפרה,

הנחל פתוח, בינתיים
צילום: שחר כהן

נחל פרת, הוא ואדי קלט, הינו אחד מאתרי הטבע החשובים והמתויירים בנופי ארץ בנימין, ואולי הבולט ביותר מבין אתרי הטבע המרכזיים בכל יהודה ושומרון.
מצוי בו שילוב נדיר של עולם טבע עשיר, היסטוריה מרתקת, מורשת תנ"כית, גיאולוגיה, ארכאולוגיה ועוד. אלפי מטיילים מגיעים לחוות ולספוג את העושר הזה בכל חודשי השנה.

כמדריכי טיולים באזור, נביא כמה דוגמאות על קצה המזלג - נחל פרת מוזכר בספר ירמיהו. לאורך הוואדי ניתן לראות שרידים של אמה חשמונאית והרודיאנית שהובילה מים ליריחו ולמבצר הרודיאני בשם קיפרוס. במסלול הנחל התנהל המרדף בו נהרג מפקד סיירת חרוב סא"ל צביקה עופר ז"ל.
שמורת הטבע הזו מהווה בית גידול ייחודי לחי ולצומח. עשרות פרטים של הצבי הארצישראלי חיים באגן הנחל, וגם צבועים ושועלים מינים רבים של ציפורים נצפות בו בקביעות, כמו הצוקית  שנצפית בנחל לאורך כל השנה, ובזבוזי הלבנון והנחליאלי הזנבתן החורפים בנחל באופן קבוע, ומינים שמקננים במקומות ספורים בישראל – דוגמת העיט הניצי והעורב השחור.

בנחל ישנן כמה נביעות עיקריות - עין פרת, עין מבוע ועין קלט. בשנים האחרונות נחל פרת סובל לעיתים תכופות מזיהומים כבדים, הפוגעים קשות בעולם החי והצומח של הנחל, וביכולת שלנו – המטיילים, ליהנות ממנו.
הסיבה - מתקן טיהור השפכים אל-בירה, שמרכז את שפכי רמאללה ופאתיה, ואת שפכי היישובים פסגות, כוכב יעקב ותל ציון. המט"ש מתופעל על ידי עיריית אל-בירה ומפוקח על ידי המינהל האזרחי וממומן בכסף אירופי.

תוצרי המתקן נשפכים לאחד מיובליו החשובים ביותר של נחל פרת – נחל מכמש. נחל מכמש המצוקי והמבודד, מהווה גם הוא בית גידול ייחודי המשמש אתר קינון חשוב לעופות מקנני מצוקים כגון סיסי גליל, ולדורסים בסכנת הכחדה, והוא גם בית גידול למיני צמחים נדירים כמו השקד הערבי - עץ נדיר ביותר הנתון בסכנת הכחדה חמורה בישראל, שאוכלוסייתו מונה עשרות בודדות של פרטים, וציפורנית אפורה - צמח מצוקים יפיפה ונדיר.
מתקן הטיהור מזרים לנחל פרת, דרך נחל מכמש, שפכים שעברו טיהור שיניוני בלבד, ולעיתים קרובות עקב תקלות ותפעול לקוי, מוזרמים לנחל ביוב גולמי ובוצה.

לפני כשנה וחצי הוגשה לבג"ץ תביעה על ידי החברה להגנת הטבע, עמותת ירוק עכשיו וארגוני שמירת טבע שפועלים באזור, כנגד הפעלת המט"ש המיושן. בג"ץ פסק שהמט"ש עובד כראוי.
לאחרונה נוכחנו לדעת שהמט"ש עדיין מזרים שפכים שאינם מטופלים כיאות לנחל, ובעיקר עם רדת גשמי הברכה המציפים את הנחל במי שטפונות, אנו "מתברכים" בתוספים מזהמים של המתקן שעולה על גדותיו. כאשר הנחל מזוהם נעצרת שגרת הטיולים בו, על המטיילים נאסרת הכניסה לשמורת הטבע, והחי, הצומח והדומם בנחל נפגעים קשות.

אנו קוראים להמשיך להיאבק לשימור פנינת הטבע הזו - ממטיילים בודדים ה"מצביעים ברגליים" ועד לרשויות וגורמי האכיפה המובילים לאחריות משותפת לעתיד ואופי המקום.

חזור למגזין