דלג לתוכן העמוד
המגזין הדיגיטלי של מטה בנימין
גיליון 415 - שבט תשע"ז
דברי הימים

המרוץ למיליונים

63 מיליון שקלים לגני מודיעין, 127 מיליון לעמונה ועפרה, 7 מיליון לשריפות ומשבר המים – הישגים משמעותיים שהגדילו את תקציב המועצה ב-7%. תקציב המועצה לשנת 2017 בסך 513 מיליון שקלים אושר במליאה


המרוץ למיליונים
צילום: יעקב כהן

דיוני תקציב 2017 במליאת המועצה לא היו השנה משמימים, הן בזכות העובדה שלא נעדרו מהם מתחים, ויכוחים ואפילו כמה צעקות; והן בשל הדיון האיכותי ובו הרצאות מקצועיות מרשימות, כמו של אריאל יוצר, בכיר מאגף התקציבים באוצר. היה זה לרוב דיון ענייני שבספו הצביעו רובם המוחלט של חברי המליאה בעדו. רק אחד התנגד, שניים נמנעו, ו-17 הצביעו בעד.

תקציב המועצה ל-2017 גדל בלמעלה מחצי מיליארד שקלים ועומד השנה על 513 מיליון שקלים (גידול של 7%). הגידול נובע מעשרות מיליוני שקלים שהמועצה הצליחה לגייס בעבודה מאומצת, בעיקר סביב גני מודיעין, השריפות, עמונה ומשבר המים.

"בהסכם גני מודיעין קיבלנו 63 מיליון שקלים – סכום דרמטי בכל קנה מידה", מסביר ישראל מלאכי, גזבר המועצה, "והוא תולדה של חודשים של עבודה קשה, בהובלת אבי רואה, מול משרדי הממשלה. מדובר על מתווה לחמש השנים הקרובות, ששותפים לו משרדי האוצר, הפנים, השיכון, התחבורה והחקלאות. המו"מ הארוך מול שר הפנים ואנשי משרדו הסתיים בהגעתם לגני מודיעין והחלטתם על הסכום הזה שיאפשר לנו לממן את העלויות הנדרשות לשיקום התשתיות ופיתוח תשתיות חדשות בגני מודיעין, כולל כבישים, בתי ספר ומבני ציבור.

"המועצה לקחה את גני מודיעין לעצמה כמשימה חברתית ציונית, של קליטת יישוב ופיתוחו", ממשיך מלאכי. "בתחילת הדרך דובר על תקציב של 14 מיליון לצורך זה, והסכום שהגענו אליו בסופו של דבר הוא בהחלט הישג מאד משמעותי". בפני חברי המליאה בדיון הוא הוסיף "השתתפתי במהלך שנות עבודתי בהרבה מאד משאים ומתנים תקציביים, במו"מ הזה ראיתי כי כל ההצלחה שלו נבעה מהמהלך האידיאליסטי הטהור שאבי הוביל, ממהלך של הירתמות למשימה לאומית וחברתית ללא תנאי. הרוח של אבי חיברה את כל הגורמים הנוגעים בדבר ופשוט הדביקה אותם למשימה. הדבר נאמר פעם אחר פעם – תדעו, הפקידים הבכירים נלחמו בשבילנו לא פחות מאתנו".

גם החלטת הממשלה על תקצוב עלויות עמונה ועפרה ב-127 מיליון שקלים – שמופנים להקמת האתרים הזמניים, אתרי קבע חלופיים, פיצוי למשפחות וטיפול בכל ההיבטים הסוציאליים והחינוכיים – משדרת שהמדינה סומכת על מועצה אזורית מטה בנימין. "המדינה מעבירה למועצה את התקציב, והמועצה מרכזת הכל. היא אחראית על הפיצויים, על הקמת אתרי הקבע, על המגורים הזמניים, על התמיכה במשפחות. המועצה מקבלת את מלוא האחריות ואת מלוא הכסף", אומר מלאכי. "אין ספק שיש כאן אמון של משרד האוצר ומשרד ראש הממשלה במועצה, במקצועיות שלה, וביכולת הביצוע שלה. יש כאן פרגון גדול למועצה", אומר מלאכי.

משבר המים ונזקי השריפות הביאו לתקציב בסך שבעה מיליון שקלים, שהביא לאיזון את תקציב המועצה לשנת 2016. "הובלנו מהלך שבו הצלחנו לקבל 30 מיליון שקלים נוספים מועדת העזבונות לטובת רשויות שנפגעו מהשריפות, על נזקים עקיפים. את המהלך הזה הוביל אבי רואה מול השרה איילת שקד, כי ועדת העזבונות שייכת למשרד המשפטים. איננו יודעים עדיין מה יהיה חלקה של בנימין בסכום הזה, זהו מהלך שאנחנו יזמנו ורשויות נוספות ייהנו ממנו.

"התקציב המוגדל מאפשר לנו להגדיל את תקציבם של עמותות וגופים אידיאולוגיים וערכיים שפועלים בתחומי בנימין, וכן את תקציב המתנ"ס ובתוכו הנוער, והפעילות החינוכית החוץ מסגרתית, וכך גם את תקציב התיירות וציון שנת ה-50 לשחרור יהודה ושומרון. חשוב לי להביע הערכה גדולה לצוות הגזברות וליד ימיני - רואת חשבון אביטל גפן, ולרואות החשבון טובי קויזר ואביגיל שיקוביצקי שמשרדן ליווה אותנו בתהליך, על השקעה של שעות לא שעות בהכנת התקציב".

 

חזור למגזין