דלג לתוכן העמוד
מנדלסון יאיר יחיאל
 

מנדלסון יאיר יחיאל

נרצח בי"א בניסן תשנ"א

מהישוב דולב.

נרצח ע"י מחבלים בפיגוע ירי לעבר מכוניתו, בדרך לישוב דולב.בתאריך י"א בניסן תשנ"א 26/3/1991

הותיר הורים, אשה ושלושה ילדים, אח ואחות.

 

יאיר, בן יעקב ולאה, נולד בי"א באדר תש"כ, 10.03.1960, בתל אביב. גדל והתחנך באשדוד. למד בישיבת בני-עקיבא 'נווה הרצוג', היה פעיל כחניך וכמדריך בסניף בני-עקיבא בעיר ושימש מקשר עם תנועות נוער אחרות.
 

יאיר שירת בצה"ל, ואף חתם לשנת קבע כמפעיל מחשב. תוך כדי שירותו הצבאי נשא את מיקי לאישה. לבני הזוג נולדו שלושה ילדים: שילת, דביר ורז.
 

לאחר שהמשפחה עברה לישוב הקהילתי דולב בבנימין, יאיר השקיע הרבה מעצמו לפיתוח המקום. הוא היה מעורב בכל מבצעי הנחת הקרוואנים ושיפוץ בתים ישנים. היה שותף למציאת פתרונות לבעיית המים והתגייס לוועדת הבניה.
 

יאיר שימש כנהג אמבולנס ביישוב. מכריו סיפרו כיצד תמיד פינה חולים במסירות ובדאגה. הוא אפילו כעס כשיולדת לא הזעיקה אותו בשעות הקטנות של הלילה.
 

בהיותו צלם חובב מוכשר הוא התנדב לצלם כל אירוע בישוב. בעיקר אהב לצלם ילדים.
 

כדי להגשים את חלומו ולעסוק בבנייה, החל ללמוד הנדסאות בניין ב'אורט' מבוגרים. לאחר יום עבודה קשה היה נוסע ללמוד בירושלים, ושקד במשך לילות על שרטוטים. תוכניתו לשמש כפקח בנייה התגשמה מהר משציפה, והוא התקבל לעבודה בפרוייקט יוקרתי במרינה של תל אביב עוד בהיותו סטודנט בשנה השלישית.
 

יאיר הספיק לשרטט את התוכניות לבית חלומותיו, אך לא זכה לחזות בבנייתו.
 

בי"ב בניסן תשנ"א, (26.03.1991), ארבו מחבלים בעיקול הדרך לדולב. הם ירו לעבר מכוניתו של יאיר והרגו אותו.יאיר היה בן 31 במותו. הוא הובא למנוחות בהר המנוחות, ירושלים.
 

לזכרו של יאיר הוקמו חדר כושר בדולב, מועדון חיילים, מאחז צבאי ואנדרטה.