כ-52 משפחות


6 ק"מ מירושלים


קהילתי דתי


אייר תשנ"ט [אפריל 1999]

 

 

 

טלפון מזכירות: 02-5322646
דואר אלקטרוני:  [email protected]

 

 

 


מעונות/ גנים

ספריה/משחקיה


בית כנסת/מקווה/בית מדרש

סופר/קופ"ח בישובים סמוכים

 

 

שמו של הישוב מוזכר בתנ"ך בספר שמואל א'(י"ד,ב') כמקום בו ישב שאול מלך ישראל במלחמתו נגד פלישתים. ובספר ישעיהו (י'-כ"ט) כאשר מזכיר הנביא את מסעותיו של סנחריב לירושלים. יודעי דבר מעריכים כי מגרון התנכי"ת הייתה ממוקמת ברכס מגרון של ימינו. הישוב מגרון עלה לקרקע בחודש אייר התשנ"ט בראש הגבעה על רכס מגרון. רכס מגרון נמצא צפונית לירושלים בסמוך לתחנת הדלק מעבר מכמש, ישוב הרכס הינו בעל חשיבות אסטרטגית גדולה כיוון שהוא חולש על ציר 60(כביש ירושלים-שכם) ויוצר רצף התישבותי בואכה עפרה ובית-אל. במגרון מאמינים כי בניין הארץ חייב להיות מבוסס על אדני התורה ומתוכה אנו שואפים את כוחנו ועוצמתנו. אנו מנהלים חיי קהילה מסודרים ותוססים, ובד בבד שומרים על פרטיות המשפחות, כך שכל משפחה חיה לפי אופיה ותורמת את חלקה ויחודה לקהילה.

פינוי הישוב:

למרות התמיכה הציבורית והפוליטית לה זכו תושבי מגרון ולמרות שרוב הקרקע נרכשה מחדש, הכריע בג"ץ בעצה אחת עם פרקליטות המדינה כי יש לפנות את הישוב. הישוב מגרון פונה ממקומו בראש הגבעה, ע"י ממשלת נתניהו בט"ו באלול תשע"ב 2/9/2012 בתום שש שנים של מאבק עיקש שהתנהל הן במרחב הציבורי והן במרחב המשפטי, כל זאת בעקבות עתירת "שלום עכשיו" בטענה כי היישוב הוקם על אדמות פלסטיניות פרטיות.
לקראת הפינוי ובמהלכו הוצעו לתושבי מגרון הצעות שונות על מקומות חלופיים, אך תושבי מגרון סרבו לנטוש את הרכס ועמדו על כך שהישוב יוקם מחדש דווקא באדמות של רכס מגרון מתוך אמונה שההיאחזות החשובה ברכס יביא לכך שיום יבוא והישוב יתפרס על כל מרחבי הרכס. לאחר מאמצים רבים אותרה חלקות של אדמות מדינה בחלקו הדרומי של הרכס ושם החל להתגשם החלום- ישוב הקבע מגרון הולך ונבנה. במגרון מתגוררות כיום 52 משפחות במבנים זמניים ובמקביל נבנים בשטח הישוב 86 בתי קבע ע"י החברה לפיתוח מטה בנימין.