דלג לתוכן העמוד
סיטון אברהם יוסף חיים
 

סיטון אברהם יוסף חיים

נרצח בי"ז בסיון תשס"ב

מהישוב שילה.

נרצח ע"י מחבל שחדר למתחם הישיבה בישוב איתמר.

בתאריך י"ז בסיון תשס"ב 28/5/2002

הותיר הורים וחמישה אחים ואחיות.

 

אברהם, בן פנינה ומשה, נולד במעלה לבונה בכ' בחשוון תשמ"ה 14.11.1984. אחיהם של עליזה, גלעד, ציפורה, מיכל וידידיה – גדל והתחנך ביישוב שילה שבשומרון, שם התיישבו הוריו כשעלו ארצה ב – 1980 מארגנטינה. אביו, רבי משה סיטון, משרת כיועץ בענייני הגירה לשר הפנים. אברהם למד בבית הספר לבנים "אהל שילה" ואחר כך בישיבת "חיצים", שבאיתמר.
 

אברהם היה ילד חברותי ביותר. הוא היה מדריך בתנועת הנוער "בני-עקיבא" – מדריך אהוב ומוערך בקרב חבריו לתנועה ואף בקרב הוריהם. פעמים רבות היו ניגשים אל אמו, פנינה, אנשים מהיישוב, ואומרים לה: "יש לי משהו לספר על אבי", והכוונה הייתה תמיד לטובה. הכל הכירו את אברהם, הכל חיבבוהו בשל נועם הליכותיו ומזגו הטוב.
 

על אברהם נהגו לומר שידע דרך ארץ מהי, שהיה כולו בבחינת דרך ארץ. אנשים שפגשו בו רק לרגע, בטרמפיאדות שביישוב למשל, באו וביקרו את משפחתו לאחר מותו, מאחר שזכרו אותו לטובה. אברהם היה מותיר אחריו רושם בכל מקום שהיה, גם אם היה זה לרגע קט. הוא תמיד היה נכון לעזור לזולתו, תמיד היה דן את הבריות רק לכף הזכות.
 

אברהם היה חובב מוסיקה. הוא אהב לנגן בכלים שונים. במוצאי שבת, נהג להיפגש עם חברים ב"זולה" – מקום מפגש של בני נוער בירושלים, בו היו שרים ומנגנים וכן דנים בנושאי יהדות שונים.
 

בזמנו הפנוי, היה אברהם מתנדב בארגון "קו לחיים" – ארגון המספק תמיכה לילדים חולי סרטן - וזאת מתוך כוונתו הטהורה לעזור לנזקקים. אברהם היה אחד מ – 1,500 תלמידים שביקשו להתקבל למחנה הקיץ של "קו לחיים", המוקדש כולו לעזרה לילדים חולים. הוא לא זכה לראות כי התקבל. מוריו של אברהם מספרים שהיה בחור כה נפלא, עד כי הפעמים היחידות בהן העירו לו, היו כשנאלץ להחמיץ שיעור לטובת התנדבויותיו השונות.
 

אברהם עמד להתגייס לצה"ל בקרוב, והוא רצה מאד לשרת ביחידה קרבית. הוא חיכה לכך בכיליון עיניים, ביקש בכל מאודו לתרום את חלקו למדינה.
 

בערב שלישי, י"ז בסיוון תשס"ב (28.05.2002), סביב השעה 23:00, התפרץ מחבל פלשתינאי למתחם הישיבה התיכונית באיתמר, בה למד אברהם, והרג שלושה תלמידים.
 

המחבל נכנס למקום דרך מגרש הכדורסל, נתקל שם בשני תלמידים, ירה לעברם והרג את גלעד שטיגליץ. משם התקדם המחבל ונכנס למבנה הישיבה. הוא נתקל באברהם ובחברו נתי ריאחי, שהחלו לרוץ במדרגות אך נפגעו מיריות המחבל ומתו במקום. זמן קצר לאחר מכן, הצליח אחד ממורי הישיבה, קצין במילואים, לחסל את המחבל באקדחו האישי.
 

אברהם היה בן 17 במותו. הותיר הורים וחמישה אחים ואחיות. הוא הובא למנוחת עולם בבית העלמין בשילה.הוריו של אברהם מקימים בשילה "בית מדרש לנוער" לזכרו של בנם ולזכר חברו הטוב, שמואל ירושלמי, שנהרג אף הוא בפיגוע חבלני שלושה שבועות מאוחר יותר. במקום המיועד יהיו ספרי קודש – והוא יהווה בית מפגש ללימודים בצוותא ולפעילות של פעילי "בני-עקיבא".