דלג לתוכן העמוד
סמ"ר ויסמן ינאי טוביה
 

סמ"ר ויסמן ינאי טוביה

נפל בי' באדר תשע"ו

בן דיינה ואורלי

ממכמש

בן 21

נהרג בפעולת איבה

בט' באדר תשע"ו 18/02/2016

הותיר אחריו: אישה, ילדה זוג הורים ושלושה אחים

ינאי ויסמן הי"ד בן 21, גדל וחי בישוב מכמש.

ינאי הותיר אחריו אישה ותינוקת בת 4 חודשים, זוג הורים ושלושה אחים.

ינאי שירת כחייל סדיר בחטיבת הנח"ל. למד בתיכון בירושלים ובמכינה קדם צבאית בכפר אלדד. התגייס לנח"ל והתחתן תוך כדי שירותו הצבאי.

יעל ויסמן אשתו של ינאי שנמצאת בחופשת לידה היתה איתו יחד עם בתם הקטנה ברגע הפיגוע.

בט' באדר א' תשע,ו הגיע ינאי עם אשתו יעל וביתם הקטנה לערוך קניות בסופר 'רמי לוי' באזור התעשייה שער בנימין. שני מחבלים, נערים בני 14 מביתוניא, הסתובבו בתוך הסופר  במשך 20 דקות כשהם חמושים בסכינים, עד שבשלב מסוים הם דקרו את אבי אביטל מתל ציון שנפצע באורח בינוני. ינאי הסתער על אחד המחבלים אך המחבל השני תקף אותו מאחור ופצע אותו אנושות.

אזרחים ששהו בתוך הסופר הסתערו על המחבלים עם עגלות הקניות ומנעו מהם מלהמשיך במסע הדקירות. שני אזרחים חמושים שערכו קניות במקום פתחו בירי לעבר המחבלים ונטרלו אותם עד להגעת כוחות הביטחון. ינאי פונה לבית החולים, שם הרופאים נלחמו על חייו אך לבסוף נאלצו לקבוע את מותו.

הוא הובא למנוחות למחר בהר הרצל בירושלים. אביו דיינה, ספד לו, "כמה אהבת את הבת שלך נטע. לקחת אותה לראות את הפרחים בנגב יום לפני שנרצחת. שום שנאה ושום אויב לא יפסיקו את זה".

 

אמו של ינאי, אורלי, אמרה "אני משחררת אותך לאלוקים אבל לא יודעת אם אוכל לשחרר את האהבה. היית מאוד עצמאי והלכת לדרכך".

 

האלמנה הטרייה, יעל, ספדה לבעלה, "אהוב שלי מי היה מאמין שאני אכתוב לך כשאתה כבר לא איתי. במעט זמן שהיה לנו בסוף השבוע דאגת להשלים הכל''.

 

יעל סיפרה כי ינאי לא היסס לרוץ לעבר המחבלים למרות שהיה בלי נשק. "שמעת שקרה משהו ורצת ואני חיכיתי לך. תמיד היית מלא נתינה בלתי פוסקת ואם לא היית רץ לשם לא היית ינאי שאני מכירה והתאהבתי בו''.

 

"הלוואי שיכולת לחוות את נטע יותר. כמה חלומות היו לנו. כמה הספקנו בשנתיים של נישואים למרות שלא היינו הרבה יחד. ינאי, אתה גיבור אמיתי של כל עם ישראל, ידעת שאין לך נשק ובכל זאת רצת. אני רוצה לגיד לך תודה שזכיתי ללמוד מאדם מוכשר ומיוחד. תודה על נטע שלנו''.

 

הרב שמואל נתנזון, ראש מכינת ידידיה בה למד ינאי, ספד לו "ינאי של חיוך ענק וכובש, ינאי של אמת בלתי מתפשרת, ינאי של יעל, אבא של נטע, ינאי של בני המשפחה והחברים. מאתמול בערב ינאי של כל עם ישראל. כמה אור היה לך ינאי אהובנו, כמה אור ידעת לתת לאחרים.

 

"הרבה ויכוחים היו לנו עד השעות הקטנות של הלילה כי היית בן אדם של אמת", סיפר הרב נתנזון. "התלבטת אם לצאת לפיקוד או להמשיך בלחימה, ידעתי שתוכל להוות דוגמא וסמל. כמה היית גאה באשתך יעל, בנטע, כמה תמונות שלחת לנו שלך ושל הילדים''.

 

"יעל סיפרה לי אתמול שהייתם בשורה אחרת בכלל, שמעתם צעקות, היא התכופפה לנטע ואתה נעלמת. לא יכולת לשמוע צעקות ולעמוד מנגד, כזה היית, לא היה לך נשק, חייל ברגילה. נלחמת עם הידיים, עם הגוף, עם כל הלב".